Pracujete ako SZČO? Nenechajte sa obrať o nič, na čo máte nárok

  • Ak ste sa dali na cestu podnikania, nemáte to ľahké.
  • Výhodou je, že robíte sami na seba.
  • Čo ale môžete žiadať v prípade, že robíte pre niekoho „na živnosť“?
Ekonomika Na čo má SZČO nárok?
Na čo má SZČO nárok? Zdroj: shutterstock.com/Andrii Iemelianenko
BITmarkets BITmarkets

Ak pracujete ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), určite oceníte slobodu a flexibilitu, ktorú tento spôsob podnikania ponúka. Na druhej strane však možno pociťujete aj isté nevýhody, najmä pokiaľ ide o pracovnoprávne nároky, ktoré majú zamestnanci.

V tomto článku sme sa rozhodli zamerať na práva a nároky SZČO. Nikto predsa nechce zbytočne prichádzať o to, na čo má nárok, či naopak doplatiť na to, že nevie, čo nesmie robiť.

Má SZČO nárok na platenú dovolenku?

SZČO na Slovensku nemajú automatický nárok na platenú dovolenku. Existujú však určité okolnosti, za ktorých môžete tento nárok získať.

Ako vysvetľuje portál Podnikajte, dôležitým precedensom je rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie v prípade King vs. Sash Windows Workshop.

Prelomové rozhodnutie súdu

Pán King, ktorý pracoval ako SZČO pre britskú spoločnosť Sash Windows Workshop po dobu 13 rokov, požadoval náhradu za nevyčerpanú dovolenku po odchode na dôchodok.

Spoločnosť jeho nárok odmietla s odôvodnením, že SZČO nemajú právo na platenú dovolenku. Súdny dvor EÚ však rozhodol, že pán King mal povahu zamestnanca, a preto mal nárok na 4 týždne platenej dovolenky ročne.

Tento prípad je príkladom a inšpiráciou aj pre slovenských živnostníkov, ktorí pracujú v podobných podmienkach tzv. švarc systémom.

Pýtate sa, ako si nárok uplatniť?

Ak chcete získať nárok na platenú dovolenku, váš pracovný vzťah musí vykazovať znaky závislej práce. To znamená, že medzi vami a objednávateľom existuje vzťah nadriadenosti a podriadenosti, prácu vykonávate podľa pokynov objednávateľa a v jeho mene a tiež v pracovnom čase určenom objednávateľom.

Ak tieto podmienky nespĺňate, nárok na platenú dovolenku nevzniká. Naopak, ak vykonávate prácu ako skrytý pracovný pomer, máte rovnaké práva ako zamestnanci, a to aj vrátane nároku na platenú dovolenku alebo náhradu za nevyčerpanú dovolenku.

Pokuty za nelegálnu prácu

Ak vykonávate prácu ako SZČO a pritom spĺňate kritériá závislej práce, hrozia vám podľa zákona sankcie za nelegálnu prácu. V tomto prípade môžete dostať pokutu až do výšky 331 eur. Objednávateľovi, ktorý vás takto zamestnáva, hrozí pokuta od 2 000 do 200 000 eur, v závislosti od počtu nelegálne zamestnaných osôb.

Pokuta pre objednávateľa je povinná, zatiaľ čo pre vás môže byť udelená podľa uváženia inšpektorátu práce. Tieto pokuty majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok proti nelegálnemu zamestnávaniu a zabezpečiť, aby sa dodržiavali zákonné normy.

SZČO

SZČO. Zdroj: shutterstock.com/Roman Samborskyi

Právo na adekvátnu odmenu

Ako SZČO máte právo na odmenu za svoju prácu, ktorá je dohodnutá v obchodnej zmluve s objednávateľom. Táto odmena by mala byť primeraná vykonanej práci a mala by byť vyplatená včas podľa dohodnutých podmienok. Na rozdiel od zamestnancov, nemáte zaručenú minimálnu mzdu ani iné výhody zamestnaneckého pomeru.

Preto je dôležité, aby obchodné zmluvy boli detailne formulované, aby sa predišlo nejasnostiam a sporom ohľadom výšky a spôsobu vyplácania odmeny, uvádzajú Právne noviny. Adekvátna odmena za vykonanú prácu je základným predpokladom pre zabezpečenie vašej finančnej stability a spokojnosti.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Nemocenské poistenie a práceneschopnosť

Musíte splniť podmienky

Ako SZČO máte nárok na nemocenskú dávku počas dočasnej práceneschopnosti (PN), ak splníte nasledujúce podmienky:

  • vašu dočasnú práceneschopnosť uzná lekár,
  • máte platné nemocenské poistenie alebo ste v ochrannej lehote po jeho zániku,
  • poistné na nemocenské poistenie platíte v riadnej výške a včas.

Výška nemocenskej dávky je stanovená na 25 % z denného vymeriavacieho základu (DVZ) od 1. do 3. dňa PN a 55 % z DVZ od 4. dňa PN. Táto dávka sa vypláca za každý kalendárny deň trvania práceneschopnosti, maximálne však po dobu 52 týždňov.

Nemocenské poistenie poskytuje dôležitú ochranu v prípade choroby alebo úrazu. Podmienkou však je, aby ste platili poistenie riadne a včas. Ak nemáte platné nemocenské poistenie, nemáte nárok na nemocenskú dávku, čo môže v prípade práceneschopnosti predstavovať vážny finančný problém.

Neplatené voľno

Ako SZČO máte väčšiu flexibilitu v plánovaní svojho času, avšak s tým prichádza aj zodpovednosť za vlastný príjem. Neplatené voľno pre vás ako SZČO nie je formálne regulované žiadnym zákonom, pretože nemáte zamestnávateľa, ktorý by vám ho mohol schváliť. V praxi to znamená, že voľno si môžete vziať kedykoľvek.

Tento benefit vyžaduje dobré plánovanie a finančnú disciplínu, aby ste predišli finančným problémom počas obdobia bez príjmu.

Živnosť má svoje pre a proti

Práca na živnosť môže byť lákavá pre vyššie príjmy a väčšiu flexibilitu, ale prináša so sebou aj značné nevýhody. Ako SZČO nemáte nárok na zamestnanecké benefity ako platenú dovolenku, odstupné pri výpovedi, príspevky na stravovanie či preplácanie prvých dní PN.

Taktiež zodpovedáte za svoje záväzky celým svojím majetkom, čo môže byť rizikové najmä v prípade finančných problémov. Na druhej strane, môžete využiť výhody daňových odpočtov a nižšieho daňového zaťaženia v porovnaní so zamestnancami.

Významnou nevýhodou práce na živnosť je aj nižší dôchodok. Ako SZČO odvádzate do Sociálnej poisťovne menej peňazí ako zamestnanci, čo znamená, že aj váš dôchodok bude nižší. Mnohí živnostníci sa preto spoliehajú na individuálne sporenie na dôchodok.

Žena na dôchodku

Žena na dôchodku. Zdroj: shutterstock.com/Goksi

Ak teda pracujete ako SZČO, čelíte mnohým výzvam týkajúcim sa vašich práv a nárokov. Spomínané rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v prípade King vs. Sash Windows Workshop vám môže poskytnúť odvahu žiadať o niektoré zamestnanecké výhody, pokiaľ vaša práca vykazuje znaky závislej práce.

Ak máte akékoľvek pochybnosti alebo zložitú situáciu, konzultujte svoju situáciu s právnikom, aby boli zabezpečené všetky vaše zákonné povinnosti a práva. Práca na živnosť prináša mnoho výhod, ale aj rizík, ktoré je potrebné zvážiť predtým, ako sa pre tento spôsob podnikania rozhodnete.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.