- Podvodníci sú mimoriadne vynaliezaví.
- Pri novom podvode na to idú naopak: Prihlasovacie údaje poskytujú oni vám.
- Ich falošná SMS je však veľmi dôveryhodná, lebo obete oslovujú menom.
Ako sa chrániť?
NÚKIB zdôrazňuje niekoľko základných pravidiel bezpečnosti:
- Nikdy neklikajte na priložené URL odkazy v podozrivých správach.
- Ignorujte a blokujte odosielateľov takýchto správ.
- Majte na pamäti, že žiadna seriózna finančná inštitúcia vám nebude zakladať účet bez vašej aktívnej účasti a predchádzajúcej komunikácie.
„Kyberpodvodníci neustále vymýšľajú nové spôsoby, ako vás pripraviť o vaše peniaze,” varuje NÚKIB.
Podvodníci v tomto prípade využívajú falošné mailové účty, ktoré sa na niektorých smartfónoch zobrazujú ako SMS správy. Ich jediným cieľom je dostať sa k vašim finančným prostriedkom prostredníctvom phishingu.
Čo robiť, ak vám podvodníci pošlú takúto správu?
Ak ste dostali podobnú SMS správu, je dôležité vedieť, že ide o jednoznačný podvod. Cieľom útočníkov je získať prístup k vášmu skutočnému bankovému účtu a pripraviť vás o peniaze. V prípade, že ste už na odkaz klikli alebo poskytli svoje údaje, bezodkladne kontaktujte svoju banku a nahláste incident polícii.
Prípad opäť potvrdzuje, že v digitálnom svete je potrebná maximálna obozretnosť. Aj keď môže správa pôsobiť dôveryhodne a obsahovať vaše osobné údaje, vždy je potrebné zostať ostražitý a overiť si pravosť komunikácie priamo u poskytovateľa služieb prostredníctvom oficiálnych kontaktných kanálov.
Počet podvodov na Slovensku v uplynulom roku extrémne vzrástol. Podvodníci využívajú technológiu umelej inteligencie a Slováci sa stali druhou najohrozenejšou krajinou na svete, uvádza spoločnosť ESET.