Pozor, od dnes sa menia pravidlá splácania úverov. Meškanie splátky vám môže narobiť problémy

  • Zmeny v legislatíve majú za cieľ vytvoriť spravodlivejší systém pre obe strany úverového vzťahu.
  • Tieto pravidlá nevznikli náhodou.
  • Dôležitým faktorom je aj výška omeškanej sumy, ktorá sa líši podľa dĺžky trvania úverovej zmluvy.
Ekonomika Od novembra platia pravidlá, ktoré vás prekvapia
Od novembra platia pravidlá, ktoré vás prekvapia. Zdroj: Shutterstock.com/Victor Mulero, Krakenimages.com
Catslap PC banerBitmarkets

Od 1. novembra 2024 vstúpili do platnosti nové pravidlá týkajúce sa splácania úverov, ktoré významne menia podmienky pre obe strany úverového vzťahu. Novela Občianskeho zákonníka reaguje na rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie, ktorý poukázal na nesúlad slovenskej legislatívy s európskymi normami.

Kľúčovou zmenou je spôsob, akým môžu veritelia požadovať jednorazové splatenie celého úveru v prípade omeškania splátok, píše denník Pravda.

Čo všetko sa mení?

„Nové pravidlá už nezohľadňujú len počet omeškaných splátok, ale berú do úvahy aj ich celkovú výšku v pomere k celkovému dlhu a dĺžke trvania zmluvy,” vysvetľuje ministerstvo spravodlivosti SR.

 

Podľa nových ustanovení môže veriteľ požiadať o splatenie celého úveru, ak je dlžník v omeškaní minimálne s tromi splátkami. Dôležitým faktorom je však aj výška omeškanej sumy, ktorá sa líši podľa dĺžky trvania úverovej zmluvy.

Pri krátkodobých úveroch do troch rokov musí omeškaná suma dosiahnuť minimálne 10 percent z celkovej výšky úveru. Pri dlhodobejších úveroch nad tri roky sa táto hranica znižuje na 5 percent. Špecifické podmienky platia pre hypotekárne úvery, kde stačí omeškanie vo výške 2,5 percenta z celkovej sumy úveru.

Významnou ochranou pre dlžníkov je nová povinnosť veriteľa poskytnúť dodatočnú lehotu pred požiadaním o jednorazové splatenie. „Veriteľ musí najprv písomne vyzvať dlžníka na úhradu dlžnej sumy a poskytnúť mu minimálne 15-dňovú lehotu na nápravu situácie,” upresňuje ministerstvo.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Inšpirácia z Nemecka

Novela, ktorá sa inšpirovala nemeckou legislatívou, ponecháva veriteľom možnosť rozhodnúť sa, či a kedy svoje právo na požiadanie jednorazového splatenia uplatnia. Musia však dodržať všetky zákonom stanovené podmienky.

Dôležité je upozorniť, že nová právna úprava nevylučuje možnosť dohodnúť sa na iných zmluvných podmienkach, pokiaľ sú v súlade so zákonom. Toto ustanovenie poskytuje priestor pre individuálne dohody medzi veriteľom a dlžníkom.

Zmeny v legislatíve majú za cieľ vytvoriť spravodlivejší systém pre obe strany úverového vzťahu a zároveň poskytnúť väčšiu ochranu spotrebiteľom v súlade s európskymi štandardmi.

Myslíte si, že sú nové pravidlá prísne?

Prečo dochádza k týmto zmenám?

Nové legislatívne zmeny nevznikli náhodou. Za ich prijatím stojí konkrétny prípad zo Slovenska, ktorý sa dostal až pred Súdny dvor Európskej únie. Ten vydal prelomové rozhodnutie 9. novembra 2023.

Celý príbeh sa začal v roku 2012, keď Všeobecná úverová banka poskytla spotrebiteľský úver s dlhou, 20-ročnou dobou splatnosti. Krátko po podpise zmluvy však nastala situácia, ktorá viedla k súdnemu sporu.

Ako uvádza bulletin kancelárie Najvyššieho súdu SR, banka požadovala od klientov okamžité splatenie celého úveru. Dôvodom bolo omeškanie so splátkou vo výške 1 106,50 eur v čase, keď sa dlžníci ocitli v platobnej neschopnosti.

Práve tento prípad poukázal na potrebu lepšej ochrany spotrebiteľov a viedol k aktuálnym zmenám v slovenskej legislatíve, ktoré zohľadňujú nielen počet omeškaných splátok, ale aj ich výšku v pomere k celkovému úveru.

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.