- Na Slovákov útočí nový podvod.
- Kým sa zhovárate s priateľom, podvodník vás pripraví o citlivé údaje aj peniaze.
- Dajte si pozor na jednu požiadavku.
V tejto chvíli sa začína proces, pri ktorom si podvodník môže prisvojiť váš účet, prípadne získať kontrolu nad vašimi ďalšími online účtami, ktoré používajú dvojfaktorové overenie (2FA).
Kdekoľvek sa pokúsi vo vašom mene prihlásiť, vďaka zdieľaniu obrazovky okamžite vidí váš overovací kód, a to mu otvára dvere k rôznym podvodom.
Ak získa prístup k vášmu WhatsApp účtu, môže ho použiť na ďalšie podvody, vydávanie sa za vás, alebo ho zneužiť na kriminálne aktivity. Môže tiež požadovať peniaze priamo od vašich kontaktov, čo na nich pôsobí veľmi dôveryhodne, keďže žiadosť prichádza „od vás”.
Ako sa môžete chrániť
Hoci takýto typ podvodu môže pôsobiť zložito, nie je nemožné sa pred ním brániť. Základom je ostražitosť a dodržiavanie niekoľkých bezpečnostných pravidiel:
Nikdy nezdieľajte obrazovku so žiadnou osobou, ktorej nedôverujete na sto percent. To môže byť ťažké, ak sa vydáva za niekoho blízkeho.
Ak vás niekto vyzve k zdieľaniu obrazovky, mali by ste byť obozretní a uistiť sa, že ide skutočne o osobu, ktorú poznáte. V prípade pochybností overte kontakt iným spôsobom, napríklad cez telefónne číslo alebo osobne.
Nebuďte ľahostajní k bezpečnostným upozorneniam. Ak vám aplikácia, ako napríklad spomínaný WhatsApp, pošle varovanie alebo upozornenie na nezvyčajnú aktivitu, ihneď skontrolujte svoj účet.
Nepodceňujte ani krátke a nevinne vyzerajúce upozornenia, ktoré môžu naznačovať, že sa niekto pokúša získať prístup k vašim údajom.
Chráňte si heslá a kódy. Nikdy ich nezdieľajte cez neoverené kanály. WhatsApp či iné aplikácie vás nikdy nebudú žiadať o zadanie hesiel alebo kódov cez správu či telefonát.
Využite aktualizácie a najnovšie verzie aplikácií. Vývojári aplikácií neustále pracujú na zlepšení bezpečnosti a pravidelné aktualizácie obsahujú opravy pre rôzne zraniteľnosti.