Pozor na takúto jazdu. Okrem pokuty môže byť aj veľmi nebezpečná

  • Jazda s prasknutým čelným sklom je na Slovensku zakázaná.
  • Ak vás zastavia policajti, pokuta je až 300 eur.
  • Takéto sklo si musíte dať čo najskôr opraviť.
Off topic Za toto schytáte mastnú pokutu
Za toto schytáte mastnú pokutu. Zdroj: shutterstock.com/FGC/Antonio Batinic
Okazio PCKvakomat mobil

Mnoho vodičov túto závadu vozidla ignoruje, až kým nedostanú pokutu alebo sa to stane dôvodom nejakej dopravnej nehody. Čo robiť v prípade, že tento problém objavíte? O téme informoval motoristický portál Auto Trendy.

Hovoríme o praskline čelného skla. Najskôr to začne nenápadne malým poškodením, ktoré sa ale vplyvom času rozširuje čoraz viac. Aj keď sa už používajú špeciálne upravené a tvrdené sklá, stále sa to môže stať.

Zákon na Slovensku jasne hovorí, že nie je povolené jazdiť s prasknutým čelným sklom. Zmieňuje sa o tom konkrétne vyhláška č. 134/2018 Z. z. o technických požiadavkách na vozidlá.

Vozidlo je technicky nespôsobilé na premávku na cestách, ak výhľad cez čelné sklo z miesta vodiča je veľmi zhoršený cez zónu čistenia stieračmi.

Táto zóna je oblasť čelného skla, ktorú dokážu stierače vyčistiť. Ak je v tejto oblasti prasklina väčšia ako 20 mm, tak je vozidlo technicky nespôsobilé.

Jazda s poškodeným sklom vás môže vyjsť poriadne draho

Jazda s poškodeným sklom vás môže vyjsť poriadne draho. Zdroj: shutterstock.com/A_Lesik

Ak s takýmto autom naďalej budete jazdiť a zastavia vás policajti, môžete dostať pokutu až do výšky 300 eur. Dokonca vám môžu zakázať s takýmto vozidlom jazdiť, dokým nebude čelné sklo opravené.

Pokiaľ objavíte na čelnom skle prasklinu, mali by ste čelné sklo celé vymeniť, keďže oprava praskliny nie je v takomto prípade možná. Prasklina môže sklo oslabiť alebo sa môže počas jazdy zväčšiť.

Je však potrebné dodať, že ak je poškodenie menšie ako 20 mm, tak sa to za poškodenie nepovažuje, rovnako ani to, keď sa prasklina nachádza v rohu čelného skla.

Pokiaľ by ste sa chceli vyhnúť praskline čelného skla, mali by ste dodržiavať bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami, vyhýbať sa nerovnostiam, nepoužívať stierače na suché čelné sklo a dávať pozor na kamienky a úlomky.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pozor na jazdu naboso

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.