Pozor na skrytú pascu na cestách. Vaše pneumatiky vás môžu stáť 1 695 eur

  • Taliansko pokutuje vodičov so zimnými pneumatikami v lete až 1 695 eurami.
  • Zimné pneumatiky v teple predlžujú brzdnú dráhu a zvyšujú spotrebu paliva.
  • Celoročné pneumatiky a zimné s vyšším rýchlostným indexom sú v Taliansku povolené.
Ekonomika Pozor na skrytú pascu na cestách
Pozor na skrytú pascu na cestách. Zdroj: shutterstock.com/Quality Stock Arts, New Africa
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner

Dovolenková sezóna už pomaly klope na dvere. Pokiaľ sa chystáte do Talianska autom, mali by ste vedieť o obmedzení, ktoré v krajine platí. Ako totiž informuje portál Techbyte.sk, v krajine platí od 15. apríla tohto roka zákaz používania zimných pneumatík.

Kým na Slovensku vodičom hrozí pokuta za nepoužívanie zimných pneumatík v zime, v Taliansku platí opačné pravidlo. V lete musíte mať na svojom vozidle letné pneumatiky.

Po tomto termíne vám hrozí pokuta

Talianske úrady poskytujú vodičom čas na prezutie do 15. mája. Po tomto dátume začnú kontrolovať dodržiavanie predpisov a udeľovať pokuty za nevhodné pneumatiky.

Ak po 15. máji prichytia vodiča v Taliansku so zimnými pneumatikami, čakajú ho prísne sankcie. Pokuty začínajú na 422 eurách a môžu vystúpiť až na 1 695 eur. V najhorších prípadoch môžu úrady vodičovi odobrať aj technický preukaz.

Problém môže nastať aj s poistným plnením. Poisťovňa môže odmietnuť uhradiť škodu pri nehode, ak zistí, že vodič použil nevhodné pneumatiky pre dané ročné obdobie.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kedy nemusíte pneumatiky meniť?

Nie všetky zimné pneumatiky podliehajú zákazu. Zákon sa nevzťahuje na celoročné pneumatiky ani na zimné pneumatiky s rovnakým alebo vyšším rýchlostným indexom, než uvádza technický preukaz vozidla. Pred cestou si preto overte, či vaše pneumatiky spĺňajú talianske predpisy.

Zákaz zimných pneumatík v lete má bezpečnostné aj ekonomické dôvody. Zimné pneumatiky na suchej a horúcej vozovke predlžujú brzdnú dráhu až o 20 percent. Mäkšia guma zimných pneumatík sa v teple rýchlejšie opotrebuje a zhoršuje jazdné vlastnosti vozidla.

Okrem toho sa pri vyšších teplotách prehrieva ich mäkšia zmes, čo spôsobuje nielen horšie jazdné vlastnosti, ale aj vyššiu hlučnosť.

Zimné pneumatiky v lete tiež zvyšujú spotrebu paliva a rýchlejšie sa opotrebúvajú. V teplom počasí sa zimné pneumatiky ničia približne o 20 percent rýchlejšie než letné.

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.