Pozor na kryptomenový podvod. Falošná burza ukradla 20 miliónov

  • Podvodníci vytvorili falošné stránky napodobňujúce Coinbase, aby získali prihlasovacie údaje obetí.
  • Kriminálnici sa vydávali za zástupcov Coinbase a presviedčali obete zdieľať autentifikačné kódy.
  • Ukradnuté kryptomeny boli rýchlo prevedené cez viacero peňaženiek a zmenené na hotovosť.
Novinky Kryptomenový podvod okradol ľudí o milióny
Kryptomenový podvod okradol ľudí o milióny. Zdroj: shutterstock.com/voronaman/earth phakphum
BitmarketsMemex mobil banner

Nový kryptomenový podvod otriasol dôverou investorov po celom svete, keď americké ministerstvo spravodlivosti (DOJ) odhalilo šokujúce detaily rozsiahleho podvodu s kryptomenami. Indický občan Chirag Tomar bol odsúdený na päť rokov väzenia za svoju úlohu v schéme, ktorá ukradla viac ako 20 miliónov dolárov stovkám obetí.

Podľa Bitcoin.com, Tomar a jeho spolupáchatelia vytvorili falošné webové stránky napodobňujúce populárnu kryptoburzu Coinbase.

Rafinovaná taktika podvodníkov

Podvodníci sa zamerali najmä na platformu Coinbase Pro, určenú pre profesionálnych investorov. Vytvorili takmer identickú URL adresu, ktorá oklamala používateľov, aby si mysleli, že sú na legitímnej stránke. Keď obete zadali svoje prihlasovacie údaje, útočníci ich zachytili.

Tomar a jeho spolupáchatelia sa zapojili do podvodnej schémy s cieľom ukradnúť milióny v kryptomenách stovkám obetí po celom svete, uviedlo DOJ vo svojom vyhlásení.

Buďte ostražití

Nikdy nikomu nedávajte svoje prihlasovanie údaje a prihlasujte sa iba na oficiálne stránky búrz. Vždy si skontrolujte odkazy a nikdy neodpovedajte na podivné správy.

Pozor na tieto krypto podvody

Pozor na tieto krypto podvody. Zdroj: shutterstock.com/sergey kolesnikov

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Od podvodu k luxusnému životnému štýlu

V niektorých prípadoch boli obete presvedčené, aby nainštalovali softvér na vzdialený prístup, čo dalo podvodníkom priamu kontrolu nad ich počítačmi. Kriminálnici sa tiež vydávali za zástupcov zákazníckej podpory Coinbase, aby získali dôveru obetí a presvedčili ich zdieľať dôležité autentifikačné kódy.

Ukradnuté kryptomeny boli rýchlo prevedené cez viacero peňaženiek a následne zmenené na hotovosť. Tieto peniaze Tomar používal na financovanie svojho luxusného životného štýlu, vrátane nákupu drahých áut, luxusných hodiniek a medzinárodných ciest.

Prišiel o štvrť milióna

Jeden z najvýraznejších incidentov sa odohral vo februári 2022, keď obyvateľ Severnej Karolíny prišiel o viac ako 240 000 dolárov v kryptomenách po tom, čo sa pokúsil prihlásiť na falošnú stránku Coinbase.

Tomar bol zadržaný na letisku v Atlante v decembri 2023 a do mája 2024 sa priznal k sprisahaniu s cieľom spáchať podvod. Zostane vo väzbe, kým nebude presunutý do federálneho väzenia. Tajná služba USA a FBI zohrali kľúčovú úlohu pri vyšetrovaní a odhalení tejto rozsiahlej podvodnej operácie.

Ak sa viac zaujímate o kryptomeny, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.