Pozor na kúpu ojazdeného auta: Šesť z desiatich áut na Slovensku malo nehodu

  • Odborníci odporúčajú pred kúpou investovať do dôkladnej kontroly histórie vozidla.
  • Dobrou správou je, že situácia nie je až taká dramatická.
  • Experti upozorňujú na praktiky nezodpovedných predajcov.
Novinky Pozor na kúpu ojazdeného auta
Pozor na kúpu ojazdeného auta. Zdroj: Shutterstock.com/Ground Picture, Den Rozhnovsky
Wallstreetpepe PC banerFlockers mobil

Ojazdené autá sa môžu stať pre kupujúcich nočnou morou. Podľa najnovších štatistík až 60 % kontrolovaných vozidiel na Slovensku malo v minulosti nejaké poškodenie. Odborníci upozorňujú na praktiky nezodpovedných predajcov a poskytujú rady, ako sa vyhnúť problémom pri kúpe. Upozorňuje na to portál Refresher News.

Mnohí predajcovia po poškodení auta dostanú vyplatenú poistku, následne vozidlo lacno opravia a predajú ďalej. Takéto auto však môže novému majiteľovi priniesť nielen nečakané výdavky, ale môže byť aj nebezpečné,” upozorňuje Matas Buzelis, automobilový expert zo spoločnosti carVertical.

V mnohých prípadoch išlo o menšie škody

Situácia však nie je úplne dramatická. Len necelé jedno percento kontrolovaných áut na Slovensku prešlo v posledných štyroch rokoch ťažkou dopravnou nehodou, pri ktorej škoda presiahla polovicu hodnoty vozidla. Väčšina poškodení – konkrétne 92,6 % – predstavovala len menšie škody do 20 % hodnoty auta.

Odborníci odporúčajú jednoduchý, ale účinný trik. „Pri kontrole ojazdeného auta si všímajte najmä stav pneumatík. Nerovnomerné opotrebovanie je často prvým signálom, že vozidlo malo v minulosti nehodu,” vysvetľuje Buzelis.

Pri testovacej jazde je kľúčové sledovať, či auto drží priamy smer. Ak má tendenciu ťahať do strany, môže to indikovať skryté poškodenie podvozku alebo nesprávne nastavenie geometrie kolies. Experti tiež radia vypnúť počas jazdy rádio a pozorne počúvať prípadné neštandardné zvuky.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zvýšená opatrnosť pri autách zo zahraničia

Späť
Strana 1/3Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.