Pozor na daňové riziká pri investovaní. Čo mnohí Slováci stále nevedia?

  • Výnos z predaja cenných papierov po roku vlastníctva nepodlieha dani.
  • Dividendy zdanené v zahraničí musia byť uvedené v slovenskom daňovom priznaní.
  • Kryptomeny na Slovensku podliehajú dani z príjmu aj zdravotným odvodom.
Ekonomika Pozor na daňové riziká pri investovaní
Pozor na daňové riziká pri investovaní. Zdroj: shutterstock.com/Lek_charoen
Okazio PCBitmarkets

Dôležitá je príprava

Pre bezproblémové vyplnenie daňového priznania je dôležitá správna príprava dokladov. Ideálne je pripraviť si prehľadnú tabuľku, do ktorej zaznamenáte všetky príjmy a údaje týkajúce sa jednotlivých druhov investícií.

Keď máte všetky údaje prehľadne spracované, môžete začať s vypĺňaním daňového priznania. Ak si daňovník nie je istý správnym postupom, odporúčam využiť služby daňového poradcu. Nejde totiž len o to, koľko človek zarobil, ale najmä, či rozumie všetkým pravidlám a vie ich správne aplikovať,” zdôrazňuje odborníčka zo spoločnosti NeoTax. Môže v tom podľa nej pomôcť online aplikácia, napríklad www.OnlinePriznanie.sk.

Človek tak predíde chybám, ktoré by mohli viesť k nedoplatkom. Slovenské daňové úrady totiž majú prístup k informáciám o investíciách cez zahraničné platformy. Umožňuje im to automatická výmena informácií (AVI), keď sú zahraniční poskytovatelia povinní zasielať reporty daňovým úradom v krajine domicilu ich klienta.

Domovský daňový úrad tak má prehľad o investičných príjmoch. Ak ich daňovník neprizná, alebo nezahrnie do priznania, vystavuje sa riziku pokút a daňovým nedoplatkom.

Kedy sa oplatí osloviť odborníka?

Kedy sa oplatí osloviť odborníka? Zdroj: shutterstock.com/Korawat photo shoot

Tipy na vyplnenie daňového priznania

  • Skontrolujte si podľa dátumov nákupu a predaja, či spĺňate časový test. Zapíšte si sumu, pri ktorej to platí. Tá je oslobodená od dane. Ostatné transakcie patria medzi zdaniteľné príjmy – k nim si spočítajte výdavky (nákupná cena + poplatky spojené s predajom).
  • Príjem v cudzej mene prepočítajte na eurá.
  • Dividendy si rozdeľte podľa krajiny, ktorá ich vyplatila.
  • Pre každý štát si zapíšte: výšku dividendy, výšku zaplatenej dane, prepočet na eurá, ak bola dividenda vyplatená v cudzej mene.

Najčastejšie chyby pri zdaňovaní investícií podľa skúseností NeoTax

  • Častou chybou je neuvedenie dividend, ktoré boli zdanené v zahraničí. Veľa daňovníkov si myslí, že ak bol tento príjem v zahraničí už zdanený, nemusia ho v priznaní uvádzať.
  • Mnoho ľudí si myslí, že daň z investícií sa platí až vtedy, keď si zisk „vyberú”. Nie je to tak. Zdanenie nastáva v momente, keď zisk realizujete, napríklad predajom akcií, a to bez ohľadu na to, či si ho pošlete na účet.
  • Ďalšou častou chybou je nesprávne určenie kurzu pri prepočte cudzej meny. Správne je použitie kurzu platného tak pre rok nákupu, ako aj kurzu platného pre rok predaja.
  • Daňovníci môžu mať problém s rozlišovaním druhu investícií, pretože výpisy z brokerských spoločností sú zvyčajne v anglickom jazyku. Príjmy tak môžu byť označené ako dividendy, hoci z hľadiska slovenského zákona ide o príjmy z derivátových operácii, označované ako CFD.

SpäťStrana 3/3
Ďalej
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.