- Výnos z predaja cenných papierov po roku vlastníctva nepodlieha dani.
- Dividendy zdanené v zahraničí musia byť uvedené v slovenskom daňovom priznaní.
- Kryptomeny na Slovensku podliehajú dani z príjmu aj zdravotným odvodom.
Ako sa zdaňujú dividendy
Ak firma, ktorej akcie investor vlastní, vypláca dividendy, väčšinou sú zdanené v štáte, kde má spoločnosť daňovú rezidenciu. Ide o zrážkovú daň. Sadzby v jednotlivých krajinách sa líšia. Napríklad na Slovensku dosahuje daň z dividend aktuálne 7 percent (pre rok 2024 to bolo 10 percent), no v Nemecku je to cez 26 percent.
Aby štáty ochránili svojich daňovníkov, uzatvárajú medzi sebou zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Na základe nich sa pri dividendách zo zahraničiach uplatňuje metóda zápočtu. Daň zaplatená v zahraničí sa „započíta” a ak vznikne rozdiel, doplatí sa. Keďže je však v okolitých krajinách daň zvyčajne vyššia ako u nás, v praxi sa na Slovensku nedopláca.
Ak boli príjmy zdanené zrážkovou daňou na Slovensku, do daňového priznania sa už neuvádzajú. Patria sem napríklad podielové fondy v slovenských bankách. Daň sa pri nich strháva pri výplate podielového listu a sadzba predstavuje 19 percent.
Špeciálnou daňovou kategóriou sú kryptomeny. Neuplatňuje sa pri nich časový test, takže slovenskí daňovníci sa povinnostiam nevyhnú. Kryptomeny sú u nás zaťažené jednak daňou z príjmu, no okrem toho podliehajú aj zdravotným odvodom vo výške 15 percent. To radí zdanenie kryptomien na Slovensku medzi najvyššie v okolí.
Niekoľko špecifík, ktoré platia pri finančných investíciách:
- Ak daňový rezident Slovenska obdrží dividendu od zahraničnej akciovej spoločnosti, obvykle býva táto dividenda zdanená už pri výplate formou zrážkovej dane v štáte, z ktorého príjem pochádza. Tým ale daňová povinnosť nekončí. Ako slovenský daňový rezident má poplatník povinnosť zahrnúť tento príjem do svojho slovenského daňového priznania.
- Pri predaji cenných papierov, ktoré boli obstarané pred menej ako rokom sa výnos do 500 eur ročne nezdaňuje. Napríklad z výnosu 600 eur sa zdaní 100 eur.
- Ak však daňovník dosiahne viaceré druhy príjmov, na ktoré sa vzťahuje oslobodenie od dane do výšky 500 eur, napríklad z prenájmu nehnuteľností, predaja cenných papierov a z príležitostnej práce, môže si oslobodenie uplatniť len na jeden príjem. Ostatné sú zdanené v plnej výške.
Ako vyplniť priznanie
„Predtým, než začnete s vypĺňaním daňového priznania, musíte mať pripravené všetky doklady a príslušnú evidenciu. Pri investíciách do cenných papierov, kryptomien alebo P2P pôžičiek budete potrebovať najmä prehľad o všetkých transakciách – nákupoch, predajoch, prijatých výnosoch aj o poplatkoch. Tieto obvykle začiatkom roka poskytujú klientom investičné platformy alebo brokeri,” ozrejmuje Eva Mihalíková.
Častým kameňom úrazu býva kvalita spracovania výkazov. Niektoré platformy poskytujú podrobné ročné výpisy, v ktorých je okrem prehľadu za celý rok uvedená aj informácia, ktorý príjem podlieha zdaneniu a tiež sumár príjmov, ktoré prešli časovým testom.
„Niektorí brokeri sú schopní poskytnúť aj podklady v Exceli a v PDF formáte. Zároveň vám podľa druhu investície spočítajú sumy,” pochvaľuje odborníčka. „Iní vám však pošlú iba jednoduchý zoznam transakcií v PDF. Ak má niekto tisíc transakcií za celý rok, môže byť náročné zorientovať sa vo výpise,” upozorňuje na slabé miesta.