Pozor na daňové riziká pri investovaní. Čo mnohí Slováci stále nevedia?

  • Výnos z predaja cenných papierov po roku vlastníctva nepodlieha dani.
  • Dividendy zdanené v zahraničí musia byť uvedené v slovenskom daňovom priznaní.
  • Kryptomeny na Slovensku podliehajú dani z príjmu aj zdravotným odvodom.
Ekonomika Pozor na daňové riziká pri investovaní
Pozor na daňové riziká pri investovaní. Zdroj: shutterstock.com/Lek_charoen
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Marcový termín na podanie daňového priznania už uplynul. Pre mnohých to prinieslo konfrontáciu s nepríjemnou, každoročne sa opakujúcou povinnosťou. Často totiž nejde len o vyplnenie tlačiva, ale aj o komplikovaný výpočet daňovej povinnosti. Platí to najmä pri príjmoch z investícií.

Existuje totiž pri nich množstvo výnimiek a nesúrodých pravidiel. Zdanenie finančných investícií patrí medzi komplikovanejšie oblasti daňového priznania, no správne načasovanie a odborné poradenstvo môžu výrazne znížiť riziko chýb, aj samotnú daňovú záťaž.

Kedy osloviť odborníka?

Téma je aktuálna nielen pre tých, ktorí si priznanie z príjmov zo zahraničia odložili na jún či september, ale aj pre všetkých, ktorí si už teraz zhromažďujú podklady na budúcoročné priznanie. „Ak niekto plánuje tento rok väčší predaj investícií, je najvyšší čas poradiť sa s odborníkom a prekonzultovať optimalizáciu daní,” upozorňuje Eva Mihalíková zo spoločnosti NeoTax.

Pri výnose z predaja cenného papiera obchodovaného na burze platí, že daň z príjmu sa neplatí, ak k nemu došlo po viac ako roku od kúpy. V takom prípade sa cenné papiere ani neuvádzajú v daňovom priznaní. Okrem toho platí, že sa výnos nezdaňuje vtedy, keď dosiahol menej ako 500 eur ročne.

Pri cenných papieroch platí, že daň sa rieši v momente ich predaja bez ohľadu na to, či ste si výnos poslali na účet alebo nie. Rozhodujúci je okamih realizácie obchodu.” približuje Eva Mihalíková.

Kedy nemožno vykázať stratu?

Daň sa počíta zo základu dane, ktorý predstavuje rozdiel medzi príjmom a preukázateľnými výdavkami. V praxi môže dôjsť k situácii, keď daňovník predá viacero cenných papierov, pričom pri niektorých dosiahne zisk a pri niektorých stratu.

Vtedy sa spočíta príjem zo všetkých cenných papierov (ziskových aj stratových), a zároveň výdavky zo všetkých cenných papierov (ziskových aj stratových). Kladný rozdiel sa zdaní.

Ak je však súhrnný príjem nižší ako výdavky, daň sa neplatí a do daňového priznania v časti výdavky sa uvedú výdavky iba vo výške príjmov. Rozdiel sa nezohľadňuje ani v daňovom priznaní. Na stratu sa totiž neprihliada. Pri predaji cenných papierov nie je možné vykázať stratu, ktorá sa by dala odpočítať od iných príjmov.

Aké náklady je možné si pri investíciách uplatniť:

  • Nákupná cena
  • Odmena sprostredkovateľovi predaja
  • Odmena burze cenných papierov
Pozor na daňové pasce

Pozor na daňové pasce. Zdroj: shutterstock.com/Mer_Studio

Späť
Strana 1/3Ďalej
Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.