Povinné zmluvné poistenie. Sprievodca PZP plus tipy, na čo si dať pozor

  • Výber PZP by mal každý majiteľ vozidla dôkladne zvážiť.
  • Pri nečakanej nehode môžete oľutovať, že ste za poistenie nedali o pár drobných viac.
Novinky Sprievodca PZP
Sprievodca PZP. Zdroj: shutterstock.com/Beton studio
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Uzatvoriť si povinné zmluvné poistenie (PZP) patrí medzi najdôležitejšie povinnosti všetkých majiteľov vozidiel. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať len ako administratívna záťaž, ktorá sa spája s výdavkami navyše, skutočnosť je taká, že výber správneho poistenia vám môže ušetriť obrovskú sumu peňazí. Naopak, ak si poistenie vyberiete nesprávne, nešťastná nehoda vás môže zruinovať.

V tomto článku vám priblížime, čo je pri výbere PZP najdôležitejšie a ako si máte vyberať z výhod, ktoré ponúkajú slovenské poisťovne.

Ako funguje PZP?

PZP je povinnosť, ktorú musia podľa platnej legislatívy dodržiavať všetci majitelia motorových vozidiel. Po novom dokonca aj Slováci, ktorí vlastnia niektoré elektrické kolobežky či segwaye. Cieľom tohto poistenia je, aby v prípade škody na majetku alebo zdraví, ktorú spôsobíte pri nešťastnej nehode, dostali poškodení finančnú náhradu.

Jazda bez PZP vás môže vyjsť draho

Vozidlá, ktoré nemajú uzatvorené PZP a jazdia po verejných komunikáciách, môžu dostať poriadne mastnú pokutu, a to až do výšky 5 000 eur. V prípade, že takéto vozidlo spôsobí škodu na majetku alebo zdraví, jeho majiteľ to musí pokryť z vlastného vrecka, pričom v niektorých prípadoch môže ísť až o milióny eur.

Keď si uzatvoríte PZP, poisťovňa vám vydá zelenú kartu, ktorá slúži ako doklad o poistení. Táto karta je platná aj v zahraničí. V prípade nehody, ktorej ste vinníkom, poisťovňa uhradí náklady na opravu vozidla poškodeného, prípadne náklady na liečbu zranených osôb.

Aj PZP má však poistné limity. Ak ich škoda, ktorú spôsobíte, presiahne, rozdiel musíte doplatiť z vlastných peňazí.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbBest Wallet mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.