Poslanci navrhujú radikálny zákaz. Dostanú jednorazové elektronické cigarety stopku?

  • Novela zákona prináša aj sprísnenie postihov pre tých, ktorí nebudú nové pravidlá rešpektovať.
  • Ovocné a sladké príchute sú podľa nich cielene navrhnuté tak, aby prilákali mladých konzumentov.
  • Situácia sa vraj stáva alarmujúcou.
Novinky Poslanci navrhujú zákaz konkrétnych príchutí elektronických cigariet
Poslanci navrhujú zákaz konkrétnych príchutí elektronických cigariet. Zdroj: Shutterstock.com/Yta23
Best Wallet PCBitmarkets

Novela zákona prináša aj sprísnenie postihov pre tých, ktorí nebudú nové pravidlá rešpektovať. Slovenská obchodná inšpekcia by mohla udeľovať pokuty až do výšky 50-tisíc eur. Tieto sankcie by sa týkali nielen predajcov, ale aj výrobcov, dovozcov a distribútorov nikotínových výrobkov.

Jedným z kľúčových argumentov pre zákaz jednorazových elektronických cigariet je ich negatívny dopad na životné prostredie. Tieto zariadenia obsahujú nielen plasty, ale aj elektronické komponenty a batérie, ktoré predstavujú významnú ekologickú záťaž, píše portál webnoviny.sk.

Na rozdiel od klasických elektronických cigariet, ktoré sa dajú opätovne nabíjať a používať dlhodobo, jednorazové modely končia po vyčerpaní batérie alebo náplne v odpade.

Správna likvidácia jednorazových elektronických cigariet predstavuje značný problém. Tieto zariadenia totiž pozostávajú z rôznorodých materiálov – okrem plastov obsahujú i kovy, elektronické súčiastky a batérie. Práve táto kombinácia materiálov komplikuje ich efektívnu recykláciu.

Skončí neresť Slovákov

Skončí sa neresť Slovákov? Zdroj: Shutterstock.com/KK_face

Použité vaporizéry by spotrebitelia nemali vyhadzovať do bežného komunálneho odpadu. Namiesto toho je potrebné odniesť ich do špecializovaných zberných miest. Môže ísť o vybrané predajne elektroniky alebo zberné dvory, ktoré disponujú osobitnými kontajnermi na elektronický odpad.

Je však vhodné vopred si overiť, či konkrétne zberné miesto prijíma aj tento typ elektronického odpadu. Odtiaľ putujú do špeciálnych recyklačných centier, kde prebieha ich odborná demontáž a spracovanie jednotlivých komponentov.

Ak návrh zákona prejde legislatívnym procesom, Slovensko sa zaradí medzi krajiny, ktoré aktívne bojujú proti rastúcemu trendu vapingu medzi mladými ľuďmi. Predkladatelia veria, že navrhované opatrenia pomôžu chrániť najmä mladú generáciu pred vznikom nikotínovej závislosti a zároveň prispejú k ochrane životného prostredia.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.