Porovnanie cien na Slovensku a v krajinách EÚ

  • Slovensko má druhé najnižšie ceny potravín a nealko nápojov v EÚ.
  • Slovenské domácnosti míňajú na potraviny vysoké percento príjmov.
  • Celková cenová úroveň je u nás 8. najnižšia.
Ekonomika Ceny na Slovensku a v EÚ
Ceny na Slovensku a v EÚ. Zdroj: shutterstock.com/Andrzej Rostek/sweet_tomato
BitmarketsBitmarkets

Inflácia zasiahla najmä potravinársky priemysel, čo pocítili všetci obyvatelia aj na Slovensku. Mnohé potraviny nakupujeme za dvojnásobnú cenu ako pred niekoľkými rokmi. Štatistický úrad SR však prišiel s komplexným porovnaním naprieč krajinami Európskej únie (EÚ), ktoré ukazujú pomerne zaujímavé výsledky.

Ceny potravín sú u nás druhé najnižšie v EÚ

Na základe porovnania 27 krajín EÚ Slovensko dosiahlo za rok 2023 druhú najnižšiu cenovú úroveň potravín a nealkoholických nápojov a bez nápojov sme obsadili 3. priečku. Celková cenová úroveň potravín a nealkoholických nápojov u nás dosahovala 82,3 % z priemeru EÚ. Takže priemerný Slovák platil za potraviny a nápoje o takmer 18 % menej ako priemerný Európan.

Graf nižšie zobrazuje rebríček krajín EÚ podľa cenovej úrovne potravín a nealkoholických nápojov. Hodnota pod 100 znamená, že cenová hladina v danej krajine bola nižšia ako priemer EÚ27, zatiaľ čo hodnota nad 100 znamená, že cenová hladina v danej krajine bola vyššia ako priemer EÚ27.

Ceny potravín a nealko nápojov

Ceny potravín a nealko nápojov. Zdroj: Štatistický úrad SR

Nižšie cenové úrovne v oblasti cien potravín a nealkoholických nápojov má už len Rumunsko s hodnotou 75,1 % z priemeru EÚ. Naopak, najdrahšie potraviny sú v Luxembursku (124,7 %), Dánsku (122,6 %) a Írsku (114,0 %).

Podiel výdavkov

Štatistika cenovej úrovne potravín a nealkoholických nápojov je obzvlášť významná, keďže tento segment tvorí značnú časť výdavkov domácností. Tu Slovensku obstálo omnoho horšie. Až 26,3 % výdavkov slovenských domácností tvoria potraviny a nealkoholické nápoje. Ide o druhú najvyššiu hodnotu po Rumunsku (30,6 %). Naopak, v Írsku to je len 11,2 % a Luxembursku 11,6 %.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Celkové porovnanie cien

Ďalšie porovnanie berie do úvahy celkové cenové hladiny, resp. za všetky tovary a služby. V tejto kategórii Slovensko obsadilo 8. najnižšiu priečku. Ide o všetky ceny vrátane napríklad bývania a energií, dopravy, odevov a obuvi, rekreácie a kultúry, ako aj vzdelávania, zdravia, reštaurácií a hotelov, uvádza Štatistický úrad SR.

Ceny za všetky tovary a služby

Ceny za všetky tovary a služby. Zdroj: Štatistický úrad SR

Celková cenová hladina tovarov a služieb na Slovensku dosahuje 80,4 % z priemeru EÚ. Medzi lacnejšie krajiny patrí Litva, Lotyšsko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko a Rumunsko.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.