Populárna módna značka končí. Jej kvality poznajú aj mnohí Slováci

  • Budúcnosť značky Esprit však nie je úplne stratená.
  • Spoločnosť zároveň uzavrela dohody s niektorými zamestnancami, ktorí sú ochotní zostať pracovať dlhšie.
  • Tento krok ovplyvní približne 1 300 zamestnancov, ktorí prídu o prácu.
Novinky Populárna módna značka končí
Populárna módna značka končí. Zdroj: Shutterstock.com/maxbelchenko
BitmarketsOkazio mobil

Okrem zatvárania obchodov Esprit postupne rozpredáva aj svoj majetok. Doterajšiu európsku centrálu v Ratingene na predmestí Düsseldorfu spoločnosť opustí do konca novembra. Výťažok z jej predaja sa použije na splatenie dlhov voči veriteľom.

Svetielko nádeje

Budúcnosť značky Esprit však nie je úplne stratená. Najväčší nemecký predajca obuvi Deichmann, ktorý od roku 2019 drží licenciu na obuv značky Esprit, teraz získal aj práva na jej textilnú značku pre Európu.

Práva na značku Esprit pre textilné produkty prevezme skupina spoločností Theia. To znamená, že hoci sa kamenné obchody Esprit zatvoria, značka môže pokračovať v predaji svojich produktov prostredníctvom nových partnerov.

Predajne zatvára aj predajca bytových dekorácií

Nemecký maloobchodný predajca interiérových dekorácií Depot čelí vážnym finančným problémom, ktoré ho prinútili k výraznému znižovaniu počtu svojich prevádzok. Do konca roka plánuje spoločnosť zatvoriť najmenej 27 obchodov. Informovali sme o tom v tomto článku.

Depot už v Nemecku zatvoril 17 obchodov, čím sa ich celkový počet znížil na 285. Ďalšie zatváranie je pravdepodobné, pričom spoločnosť momentálne rokuje s niektorými prenajímateľmi o ďalších krokoch. Plánované uzavretie 27 obchodov spôsobí, že o prácu príde približne 50 zo súčasných 3 550 zamestnancov.

Situácia je náročná aj v centrále spoločnosti v Niedernbergu v južnom Bavorsku, kde sa počet zamestnancov od začiatku roka znížil z približne 650 na 500. Depot, ktorý je dcérskou spoločnosťou Gries Deco Company (GDC), sa už niekoľko rokov potýka s finančnými problémami.

Tie sa prehĺbili počas pandémie koronavírusu a pokračovali aj po jej skončení. V júli spoločnosť podala návrh na vyhlásenie platobnej neschopnosti, čo jej umožňuje pokračovať v prevádzke za špeciálnych podmienok. Vedenie však tvrdí, že sa snaží stabilizovať situáciu a plánuje návrat k bežnej prevádzke do polovice roka 2025.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.