Dubaj čelí následkom prudkého rastu: Rekordné ceny bývania a dopravný kolaps

  • Situácia sa stala natoľko vážnou, že aj prominentní občania prelomili svoje zvyčajné mlčanie.
  • Ceny nehnuteľností v meste dosiahli historické maximá.
  • Problémy sa však objavili aj v iných oblastiach.
Novinky Populárna destinácia praská vo švíkoch
Populárna destinácia praská vo švíkoch. Zdroj: Shutterstock.com/Asifgraphy, fizkes
BitmarketsBitmarkets

Situácia sa stala natoľko vážnou, že aj prominentní emirátski občania prelomili svoje zvyčajné mlčanie o verejných záležitostiach. Známy emirátsky právnik Habib Al Mulla vo svojom príspevku na sociálnej sieti X zdôraznil potrebu „okamžitých a dlhodobých mechanizmov” na riešenie dopravnej situácie.

Aké sú možné riešenia tohto problému?

Vláda Dubaja pod vedením šejka Mohammeda bin Rašída Al Maktúma zvažuje rôzne riešenia. Medzi plánované opatrenia patrí zavedenie flexibilného pracovného času, rozšírenie systému cestných poplatkov Salik a rozšírenie dubajského metra v hodnote takmer 5 miliárd dolárov. Mesto dokonca plánuje spustenie lietajúcich taxíkov od budúceho roka, s prvým vertiportom budovaným pri dubajskom medzinárodnom letisku.

Napriek všetkým týmto opatreniam zostáva otázne, či sa mestu podarí udržať krok s prudkým rastom populácie a zvládnuť súvisiace výzvy. Demografické zmeny vyvolávajú obavy aj medzi pôvodnými obyvateľmi, keďže podiel emirátskych občanov sa odhaduje už len na približne 10 percent z celkovej populácie krajiny, ktorá presahuje 9 miliónov obyvateľov.

Ako sa žije v Dubaji?

SpäťStrana 2/3Ďalej
Memex PC bannerMemex mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.