Ponziho schéma: Najznámejšia pyramídová hra v dejinách pripravila ľudí o miliardy

  • Investície s vidinou rýchleho zisku lákajú každého z nás.
  • Má to však svoje riziká, ktoré často prehliadame.
  • Najnebezpečnejšie sú Ponziho schémy.
Off topic Ponziho schéma
Ponziho schéma. Zdroj: shutterstock.com/Tero Vesalainen/Andrew Angelov
BitmarketsBitmarkets

Ponziho schéma nezostala ojedinelým prípadom. Po celom svete sa vyskytlo mnoho podobných podvodov, ktoré oklamali tisíce investorov a spôsobili miliardové straty.

Bernie Madoff

Bernie Madoffova investičná schéma sa považuje za najväčšiu Ponziho schému v histórii. Počas viac ako 30 rokov Madoff oklamal investorov o približne 65 miliárd dolárov. Madoff sľuboval konzistentné výnosy bez ohľadu na trhové podmienky, čím prilákal tisíce investorov. Jeho investičná firma sa onedlho stala symbolom dôveryhodnosti a prestíže na Wall Street, píše sa na History Defined.

Jedno veľké klamstvo

Podvod odhalili v roku 2008, keď sa Madoff priznal svojim synom, že jeho investičná firma je jedno veľké klamstvo. Synovia ho okamžite nahlásili FBI a Madoffa zatkli.

Vyšetrovanie odhalilo, že Madoff používal peniaze od nových investorov na vyplácanie tých starších, pričom reálne neinvestoval do žiadnych ziskových aktivít. V roku 2009 bol Madoff odsúdený na 150 rokov väzenia.

Sergei Mavrodi

Sergei Mavrodi bol ruský podvodník, ktorý založil MMM, jednu z najväčších Ponziho schém v histórii Ruska. MMM prilákala milióny investorov tým, že sľubovala vysoké výnosy z investícií. Mavrodi tvrdil, že jeho spoločnosť je schopná dosahovať zisky prostredníctvom investícií do rôznych podnikateľských aktivít, čo však nebola pravda.

MMM sa zrútila v roku 1994, čo spôsobilo obrovské finančné straty zainteresovaných osôb. Mavrodi bol zatknutý a odsúdený na niekoľko rokov väzenia.

Po prepustení z väzenia sa však vrátil k podobným podvodným aktivitám v rôznych krajinách, vrátane Indie a Nigérie. MMM a jeho následné projekty spôsobili obrovské finančné straty v rôznych častiach sveta.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Allen Stanford

Allen Stanford, zakladateľ Stanford Financial Group, viedol ďalšiu obrovskú Ponziho schému, ktorá oklamala investorov o približne 7 miliárd dolárov. Stanford sľuboval vysoké výnosy z investícií do certifikátov vkladov (CDs), ktoré však nikdy neexistovali.

Podvod bol odhalený v roku 2009, keď federálni agenti vtrhli do kancelárií Stanford Financial Group a našli dôkazy o rozsiahlych podvodoch.

Stanford bol zatknutý a obvinený z viacerých finančných zločinov vrátane podvodu a prania špinavých peňazí. V roku 2012 bol odsúdený na 110 rokov väzenia.

Tom Petters

Tom Petters, bývalý predseda a CEO Petters Group Worldwide, oklamal investorov o približne 4 miliardy dolárov tým, že predstieral, že jeho spoločnosť nakupuje a predáva elektroniku. V skutočnosti používal peniaze od nových investorov na vyplácanie tých starších.

Vyšetrovanie začalo v roku 2008, keď FBI prehľadala Pettersove sídlo a kancelárie a našla dôkazy o podvodoch. Petters bol zatknutý a obvinený z viacerých finančných zločinov vrátane sprenevery a falšovania daňových priznaní. V roku 2010 bol odsúdený na 50 rokov väzenia.

Finančné podvody

Finančné podvody. Zdroj: shutterstock.com/Elnur

Prečo sú Ponziho schémy úspešné?

Ponziho schémy využívajú ľudskú túžbu po rýchlych a jednoduchých ziskoch. Podvodníci často sľubujú neuveriteľne vysoké výnosy s minimálnym rizikom, čo priláka neinformovaných alebo dôverčivých investorov.

Kľúčom k úspechu týchto schém je aj využívanie osobných vzťahov a dôvery. Podvodníci často pôsobia ako charizmatickí a dôveryhodní jedinci, ktorí dokážu presvedčiť ľudí, aby im zverili svoje peniaze.

Ponziho schémy tiež často zneužívajú nedostatok finančnej gramotnosti a informácií medzi verejnosťou. Mnoho ľudí nerozumie základným princípom investovania a rizikám spojeným s vysokými výnosmi, čo ich robí zraniteľnými voči podvodom.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

V digitálnej ére sa Ponziho schémy prispôsobili novým technológiám. Internet umožnil podvodníkom rozšíriť svoje aktivity na globálnej úrovni a prilákať ešte viac obetí. Populárnymi sa stali tzv. kryptomenové Ponziho schémy, keďže využívajú nedostatočnú reguláciu a anonymitu kryptomien na prilákanie investorov.

Ponziho schémy sú jednou z najstarších a najrozšírenejších foriem finančného podvodu. Práve pre existenciu takýchto pofidérnych obchodníkov musia byť investori ostražití a opatrní. Aj keď sa mnohí podvodníci snažia zneužiť dôveru a nedostatok informácií medzi investormi, existujú spôsoby, ako sa chrániť.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.