Polovicu bohatstva Slovenska vlastní len 10 % Slovákov

  • Skoro 50 % bohatstva Slovenska vlastní len 10 % Slovákov
  • Len 1 % obyvateľov vlastní až 17,3 % majetku
  • Spodná polovica Slovákov má pod kontrolou iba 6,9 % bohatstva
Novinky Ako má Slovensko prerozdelené bohatstvo
Ako má Slovensko prerozdelené bohatstvo. Zdroj: shutterstock.com/RomanARTmix/CandyRetriever/oneinchpunch
Kvakomat PC bannerFreedum fighter mobil

Na základe údajov World Inequality Database (WID)polovicu bohatstva na Slovensku vlastní iba 10 % obyvateľov, uvádza správa Teraz. Nerovnomerné prerozdelenie majetku sa v posledný rokoch výrazne zvýšilo. Zaujímavým faktom je, že máme druhé najnižšie číslo v rámci celého sveta.

Ako vyzerá prerozdelenie bohatstva na Slovensku?

Zatiaľ čo ešte v roku 2011 vlastnilo 10 % najbohatších Slovákov menej ako 43 % bohatstva, dnes je to už polovica. Podobný trend môžeme sledovať aj pri 1 % najbohatších, ktorí majú 17,3 % majetku krajiny, pričom v roku 2011 to bolo len 13,5 %. Na druhej strane spodná polovica občanov vlastní iba 6,9 % majetku.

Do popredia sa dostávajú posledné roky predovšetkým rozdielne environmentálne vplyvy spotreby vysoko- a nízkopríjmových ľudí. Predpokladá sa, že ľudia s najvyšším príjmom (vrchných 10 %) dokonca vyprodukujú až 48 % emisií oxidu uhličitého. Len 0,1 % najbohatších vo svete vypúšťa desaťkrát viac emisií oxidu uhličitého ako zvyšok najbohatších 10 %.

Polovicu bohatstva krajiny vlastní 10 percent Slovákov

Polovicu bohatstva krajiny vlastní 10 percent Slovákov. Zdroj: WID

Väčšinou platí, že čím je vyspelejšia ekonomika, tým je prerozdelenie bohatstva nerovnomernejšie. Typickým príkladom sú krajiny ako USA, kde 10 % najbohatších vlastní až 70,7 %. Vo Francúzsku je to 57,7 %, v Nemecku 57,6 %, v Číne 68,8 % a v Spojenom kráľovstve 57 %.

Z hľadiska celého sveta 10 % najbohatších vlastní 75,8 % globálneho majetku a 1 % najbohatších až 38,4 %. To znamená, že 1 % celosvetovej populácie má pod kontrolou viac ako tretinu bohatstva. Na druhej strane 50 % najchudobnejších vlastní vo svete iba 1,7 % majetku.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Najväčší problém slovenských domácností

Z týchto údajov vyplýva, že prerozdelenie bohatstva na Slovensku je podstatne rovnomernejšie v porovnaní s celým svetom. Slovensko ale čelí vážnemu problému, ktorý predstavuje vysoký nepomer medzi príjmami a výdavkami. Bežné výdavky domácností sú totiž porovnateľné s krajinami, kde obyvatelia zarábajú niekoľko násobne viac.

Čím vyšší podiel výdavkov tvoria bežné spotrebné statky a služby, tým chudobnejšia je krajina. Inak povedané, Slováci míňajú na základné životné potreby vysoký podiel z príjmu. Na začiatku tisícročia bolo Slovensko označované ako európsky tiger, no tieto časy sú už dávno preč. Za posledné desaťročie nás obehli aj ekonomiky, ktoré boli na chvoste Európskej únie (EÚ).

Mohlo by ťa zaujímať: Desaťtisíce domácností na Slovensku je energeticky chudobných

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.