paralelni pois polibte nam prdel hackatron 2020

Na stene budovy Paralelní Polis sa nedávno objavil obrovský banner s jednoduchým oznamom. Polibte nám prdel! Český Institut kryptoanarchie takto pozdravuje radnicu mesta Praha 7, ktorá zakázala vyvesenie bannerovej reklamy na tohtoročný hackatron. Tento banner na budove visel po minulé roky, no tentokrát dostal červenú.

Paralelní Polis vs. radnica Prahy 7

Paralelní Polis tvrdí, že radnica banner zakázala z estetických dôvodov a mnoho fanúšikov inštitúcie si domýšľa, že možno ide o spôsob, akým radnica bráni Polis vo fungovaní. Tá sa však bráni a tvrdí, že nejde o nič osobné.

Hovorca radnice Prahy 7 Martin Vokuš v rozhovore pre web echo24 uviedol iný dôvod zamietnutia. Cieľom radnice je zbaviť mesto veľkoformátových reklamných bannerov, ktoré špatia ulice. I keď v tomto prípade im to veľmi nevyšlo. Anarchisti z Polis sa nedali! Pre zaujímavosť, takto vyzeral pôvodný banner lákajúci ľudí na októbrový hackatron.

paralelni polis hackatron 2020 hcpp
Paralelní Polis – Hackatron 2020 #HCPP20

Tak… a teraz je čas na kritiku

Je táto reakcia vhodná? Akú reklamu robí kryptomenám?

Nový nápis iste spôsobí väčší rozruch, než pôvodná reklama na Hackatron. Polis si všimne viac ľudí a aj účasť možno bude vyššia. Ale stojí to za to?

Nepochybujem, že väčšine fanúšikov Polis sa to páči. Nápis je vtipný a vystihuje ich pocity ohľadom zvrchovanosti štátu. Pobozkajte mi prdel. Nebudete mi rozkazovať, čo môžem a nemôžem robiť na vlastnom pozemku alebo so svojím telom. Fuck off!

Nie každý však rozmýšľa týmto spôsobom. Polis som dlhé roky vnímal ako projekt, ktorý reprezentuje ducha kryptomien a bojuje za slobodu. Drvivá väčšina ľudí však netuší, o čo ide. Náhodných okoloidúci takáto reklama skôr odpudí. Uvidia kontroverzný nápis, spoja si ho s kryptomenami, pokrútia hlavou a povedia si.

“No jasné, zase tí podvodníci. To sú ale idioti.”

Je dôležité uvedomiť si, že nie každý je tak otvorený novým myšlienkam. Odpudiť veľkú časť populácie podľa mňa nie je dobrá stratégia, ako dosiahnuť zmenu nášho spoločenského systému.

Ľudia v Polis by mali rozmýšľať a až potom konať

Reakcia Polis je podľa mňa krajne nevhodná a z dlhodobého hľadiska spôsobí viac zla, ako dobra. A podobne to vidí aj mnoho členov česko-slovenskej kryptomenovej komunity. Niektorí dokonca vyhlásili, že po tomto už do Polis nepáchnu.

Banner iba zbytočne polarizuje spoločnosť mimo, ale aj vnúti našej komunity. Takto prchko reagujú malé deti. Je to pod úroveň ľudí, ktorí sa snažia niečo dosiahnuť a dovolia si tvrdiť, že ponúkajú lepší spôsob riadenia spoločnosti, že štát je zastaralý koncept ktorý potláča slobodu a že systém, ktorý tu máme dnes, nefunguje.

Ja osobne som z reakcie Polis sklamaný a dúfam, že v budúcnosti budú reagovať diplomatickejšie. Že prestanú robiť hanbu a začnú opäť reprezentovať to najlepšie, čo kryptomeny a anarchia ponúkajú. Držím im palce a dúfam, že Hackatron bude mať dostatočnú účasť aj napriek rozhodnutiu radnice nepovoliť im reklamný banner.

[Recenzia] Paralelní Polis – kaviareň

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance