- Pri stromoch s obvodom kmeňa nad 40 centimetrov, meraným vo výške 130 centimetrov nad zemou, je potrebné získať súhlas príslušného úradu.
- Osobitnú pozornosť si vyžadujú chránené druhy drevín, ako je borovica limbová či tis obyčajný.
- Mastná pokuta však hrozí aj za inú činnosť, ktorú robia mnohí ľudia.
Mnohí majitelia záhrad a pozemkov si neuvedomujú, že výrub stromov podlieha prísnym pravidlám, a to aj na ich súkromnom pozemku. Zákon o ochrane prírody a krajiny stanovuje jasné podmienky, kedy je potrebné žiadať o povolenie na výrub a kedy nie.
„Pri stromoch s obvodom kmeňa nad 40 centimetrov, meraným vo výške 130 centimetrov nad zemou, je potrebné získať súhlas príslušného úradu,” upozorňuje advokát JUDr. Peter Rak pre denník Pravda. Dodáva, že úrady zvažujú každú žiadosť individuálne a posudzujú ekologické aj estetické funkcie dreviny.
Medzi najčastejšie akceptované dôvody na povolenie výrubu patrí zlý zdravotný stav stromu s malou pravdepodobnosťou prežitia, narušenie stability stavby koreňovým systémom či zhoršenie hygienických podmienok v obytných priestoroch.
Existujú však aj výnimky, keď povolenie nie je potrebné. „V prípade bezprostredného ohrozenia života, zdravia alebo majetku môžete konať okamžite. Musíte však do piatich dní písomne informovať príslušný úrad a preukázať oprávnenosť takéhoto konania,” vysvetľuje Rak. Odporúča v takýchto prípadoch zdokumentovať situáciu fotografiami.
Osobitnú pozornosť si vyžadujú chránené druhy drevín, ako je borovica limbová či tis obyčajný. Pri týchto druhoch je potrebné získať špeciálne povolenie od Ministerstva životného prostredia SR.