Pokuty až v tisíckach eur. To čaká Slovákov, ktorí si do konca januára nesplnia povinnosti

  • Daňové povinnosti nemajú Slováci len v marci.
  • Daňové priznanie musia niektorí podať už do konca januára.
  • Kto to nesplní, môže dostať pokutu až do výšky 16 000 eur.
Ekonomika Daňové priznanie za nehnuteľnosti a vozidlá treba podať do konca januára
Daňové priznanie za nehnuteľnosti a vozidlá treba podať do konca januára. Zdroj: shutterstock.com/Tupungato
BitmarketsKvakomat mobil

Daňové priznanie nie je témou len marcových dní. Už aj začiatok roka 2025 prináša pre mnohých Slovákov dôležité daňové povinnosti. Hoci hlavná daňová sezóna ešte len príde, už teraz je potrebné myslieť na podanie priznania k dani z nehnuteľností a motorových vozidiel. Termín sa neúprosne blíži – čas máte len do 31. januára 2025.

Daňové priznanie k nehnuteľnostiam – koho sa týka?

Povinnosť sa týka všetkých, ktorí v roku 2024 nadobudli novú nehnuteľnosť – či už ide o pozemok, stavbu, byt alebo nebytový priestor. Daň sa platí na celý rok 2025 podľa stavu k 1. januáru, pričom prípadné zmeny počas roka sa nezohľadňujú. Výnimku tvoria len prípady dedičstva a dražby.

Dôležité je vedieť, že daňovníkom sa stávate nielen ako vlastník, ale aj ako správca nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu, VÚC či obce alebo ako dlhodobý nájomca za špecifických podmienok.

Povinnosť nahlásiť zmeny týkajúce sa nehnuteľností za rok 2024 majú aj existujúci daňovníci, a to rovnako do konca januára 2025. Vzory daňových priznaní k dani z nehnuteľnosti nájdete na stránke ministerstva financií.

Motorové vozidlá používané na podnikanie

Druhá významná daňová povinnosť sa týka motorových vozidiel využívaných na podnikanie. Vzťahuje sa na široké spektrum vozidiel od motocyklov cez osobné automobily až po nákladné vozidlá a autobusy.

Kľúčovým faktorom je ich použitie na podnikateľské účely v roku 2024, a to aj v prípade, že išlo len o jediný deň. Podrobne o dani informuje Finančná správa.

Za používanie vozidla na podnikanie sa považuje:
  • Skutočné využitie vozidla v podnikaní.
  • Účtovanie o vozidle.
  • Evidencia v daňovej dokumentácii.
  • Uplatnenie súvisiacich výdavkov.
98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.