- Nerešpektovanie pravidiel PN môže vyjsť pekne draho.
- Toto je prehľad postihov, ktoré vám hrozia.
Pracovná neschopnosť sa často spája s vážnymi ochoreniami, ktoré človeka pripútajú na lôžko. Existujú však aj zdravotné problémy, ktoré síce bránia výkonu práce, no nevyžadujú si striktný pokoj na lôžku. Práve táto skutočnosť môže viesť k tomu, že osoby na PN niekedy nedodržiavajú stanovený režim a porušujú dobu povolených vychádzok.
Portál Peniaze.sk poukazuje na to, že táto nezodpovednosť môže viesť k veľkým problémom.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Následky môžu byť rôzne
Porušenie liečebného režimu počas pracovnej neschopnosti môže viesť k viacerým sankciám, ktoré je potrebné brať vážne.
Strata nároku na náhradu príjmu: Ak porušíte liečebný režim alebo sa bez súhlasu lekára nebudete zdržiavať na určenom mieste, strácate nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa odo dňa porušenia.
Vylúčenie nároku na výplatu nemocenského: Nárok na výplatu nemocenského je vylúčený odo dňa porušenia liečebného režimu až do skončenia pracovnej neschopnosti, maximálne však na 30 dní od porušenia. Porušením sa rozumie aj nedodržanie nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie.
Možnosť výpovede z pracovného pomeru: Nedodržanie liečebného režimu môže byť dôvodom na výpoveď zo strany zamestnávateľa, ak je vyhodnotené ako porušenie pracovnej disciplíny. V prípade menej závažného porušenia musí zamestnávateľ najprv písomne upozorniť na túto možnosť v posledných šiestich mesiacoch.
Pokuta: Za nedodržanie povinností súvisiacich s liečebným režimom, napríklad neoznámenie zmeny adresy počas PN, môže byť uložená pokuta. Samotné nedodržanie liečebného režimu alebo povinnosti zdržiavať sa na určenej adrese môže viesť k pokute až do výšky 16 596,96 Eur, v závislosti od závažnosti porušenia. Pri opakovaných porušeniach, ktoré znemožňujú riadny výkon kontroly, avizuje Sociálna poisťovňa pokutu do 170 Eur.
PN prešla zmenami
Od 1. januára 2024 došlo k významnej zmene v systéme elektronickej dočasnej pracovnej neschopnosti (ePN). Okruh lekárov, ktorí získali oprávnenie a povinnosť vystavovať ePN, sa rozšíril o lekárov so špecializáciou v inom odbore a zubných lekárov poskytujúcich špecializovanú ambulantnú starostlivosť.
Doposiaľ mohli ePN vystavovať len všeobecní lekári, gynekológovia a lekári ústavnej zdravotnej starostlivosti. Od nového roka sa však do systému zapojili aj ambulantní lekári-špecialisti vrátane zubných lekárov. Táto zmena priniesla pacientom väčšiu flexibilitu a dostupnosť pri vybavovaní dočasnej pracovnej neschopnosti.
Vystavenie ePN zároveň slúži ako žiadosť o dávku nemocenské. Sociálna poisťovňa automaticky posúdi nárok poistenca na túto dávku a v prípadenenia zákonných podmienok ju aj automaticky vyplatí. Poistenec tak nemusí osobitne žiadať o nemocenské ani navštevovať pobočku Sociálnej poisťovne, uvádza portál Podnikajte.sk.
Mohlo by vás zaujímať: Obľúbený fast food zatvára prevádzku na východe Slovenska. Expanduje však do iných miest