Pohreb nie je ani náhodou lacná záležitosť. Prekvapí vás, na akú sumu vyjde

  • V prípade smrti príbuzného treba myslieť na vystrojenie pohrebu.
  • Výška ceny však závisí od individuálnych požiadaviek.
  • Lacnejším riešením je kremácia.
Off topic Pohreb nie je lacná záležitosť
Pohreb nie je lacná záležitosť. Zdroj: shutterstock.com/shulers/Pavel105
BitmarketsBitmarkets

Aj kvôli vysokým cenám pohrebných služieb sa čoraz viac ľudí obracia na kremácie. Spopolnené telo nie je nutné umiestniť na cintoríne, čím sa vyhneme plateniu nájmu za hrobové miesto a popol môže byť uložený na inom dôstojnom mieste, napríklad doma. Riešením je aj rozptýlenie popola na rozptylovej lúke, tam však treba počítať s jednorazovým poplatkom.

O tom, že popularita kremácii rastie, svedčia aj dáta pohrebníctva Marianum, ktoré je príspevkovou organizáciou Bratislavy.

Na základe našich štatistík možno potvrdiť, že v spoločnosti je vyšší záujem o kremáciu. Pomer klasického pohrebu, teda pochovania do zeme, v porovnaní s kremáciou je približne 30 % k 70 %.

Navyše, kremácia má tú výhodu, že je možné vykonať ju aj bez obradu. Pohrebná služba sa musí v takomto prípade postarať o prevoz, chladenie, úpravu, rakvu, kremáciu a urnu, čo vyjde na zhruba 700 eur.

Kremácia

Kremácia je obradné spálenie tela zomrelého. Ľudské ostatky sú potom spravidla uložené v urnách, niekedy bývajú rozptýlené na rozptylovej lúke. Rakva s telom sa spopolňuje pri teplote 1 150 °C. Počas kremácie zhorí veľká časť tela. Pozostatky tvoria asi 5 % pôvodnej hmotnosti tela a popol rakvy.

 

SpäťStrana 2/2
Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: PravdaTAGY:
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.