Podvody zaplavili Slovensko. Tieto tipy ochránia vaše peniaze pred zlodejmi

  • Podvody na Slovensku dosiahli alarmujúcu úroveň.
  • Experti varujú pred sofistikovanými kybernetickými útokmi, ktoré využívajú deepfake technológie.
  • Ochrana vašich financií si vyžaduje dodržiavanie niekoľkých kľúčových bezpečnostných zásad.
Ekonomika Podvody ohrozujú Slovákov
Podvody ohrozujú Slovákov. Zdroj: shutterstock.com/LarysaPol/fizkes
Okazio PCOkazio mobil

Podvody zaznamenávajú na Slovensku alarmujúci nárast. Podľa najnovšej bezpečnostnej správy Gen Threat Report sa naša krajina stala najviac ohrozenou krajinou na svete. Experti bijú na poplach a vyzývajú Slovákov, aby zvýšili svoju ostražitosť pri pohybe v online priestore.

Nová éra podvodov s deepfake technológiami

V druhej polovici roka 2024 sa na Slovensku dramaticky rozšírili investičné podvody využívajúce pokročilé technológie umelej inteligencie. Podvodníci vytvárajú falošné videá, v ktorých vystupujú známe osobnosti slovenskej politickej a podnikateľskej scény, vrátane prezidenta Pellegriniho či riaditeľa ESET-u Richarda Marka.

Ide o mimoriadne prepracovanú podvodnú schému, ktorú útočníci realizujú na viacerých úrovniach,” varuje bezpečnostný špecialista Ondrej Kubovič z ESET-u.

Znepokojujúce je, že tento typ podvodu predstavuje už takmer 3 percentá všetkých zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku a toto číslo neustále rastie.

Ako tieto podvody fungujú?

Celý proces začína na sociálnych sieťach, kde sa šíria falošné reklamy s deepfake videami. Po kliknutí na takúto reklamu je používateľ presmerovaný na podvodnú stránku dokonale imitujúcu skutočné weby. Následne ho kontaktuje “investičný poradca”, ktorý ho presvedčí k zaslaniu počiatočnej investície, typicky okolo 250 eur.

Sociálne siete ako hlavný kanál šírenia podvodov

Slovenská polícia dôrazne upozorňuje, že najvyšší ústavní činitelia vám nikdy nebudú radiť, ako rýchlo zbohatnúť. Pri sledovaní akýchkoľvek propagačných videí je potrebné venovať pozornosť detailom, napríklad neprirodzeným pohybom pier alebo nesúladu medzi zvukom a obrazom, čo môže naznačovať použitie deepfake technológií.

Experti odporúčajú za žiadnych okolností neposkytovať svoje osobné údaje na podozrivých webstránkach. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím je vhodné poradiť sa s overenými finančnými poradcami alebo dôveryhodnými informačnými zdrojmi.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.