- Najnebezpečnejším prvkom týchto podvodných správ je príloha, ktorá môže obsahovať škodlivý kód.
- DIGI Slovakia zdôrazňuje, že ich oficiálna komunikácia má jasne stanovené pravidlá.
- Pre maximálnu bezpečnosť odporúča spoločnosť svojim zákazníkom niekoľko preventívnych opatrení.
Ministerstvo financií SR taktiež vydalo dôrazné varovanie pred masívnou online podvodnou kampaňou, ktorá sa v súčasnosti šíri na sociálnych sieťach. Podvodníci v nej zneužívajú pokročilú technológiu deepfake na manipuláciu s videom, v ktorom údajne minister financií Ladislav Kamenický radí ľuďom, ako výhodne investovať.
Ide o sofistikovanú technológiu, ktorá dokáže manipulovať s existujúcim videozáznamom tak, že osobe vo videu vkladá do úst slová, ktoré v skutočnosti nikdy nevyslovila. V tomto prípade útočníci pomocou umelej inteligencie vytvorili falošný spravodajský príspevok.
Ministerstvo zdôrazňuje, že minister Kamenický nikdy neposkytol žiadne investičné odporúčania prezentované v predmetnom videu. Cieľom podvodníkov je získať citlivé údaje od dôverčivých občanov, ktoré by následne mohli zneužiť na neoprávnený prístup k ich bankovým účtom. Uvádza to portál Vo svete IT.
Odporúčania ministerstva
- Ignorovať obsah podvodného videa
- Nešíriť video ďalej
- Zachovať zvýšenú opatrnosť pri podobných „investičných” ponukách
Ministerstvo financií zároveň upozorňuje, že s rastúcou dostupnosťou nástrojov umelej inteligencie možno očakávať nárast podobných sofistikovaných podvodov. Je preto potrebné pristupovať kriticky k akýmkoľvek ponukám rýchleho zbohatnutia, ktoré sa šíria prostredníctvom sociálnych sietí.