Podvodníci útočia na skupinu Slovákov. Ak im naletia, môže ich to stáť život

  • Falošný bezkontaktný glukomer sa masívne propaguje na sociálnych sieťach.
  • Takáto technológia merania cukru v krvi zatiaľ neexistuje.
  • Nesprávne hodnoty môžu spôsobiť život ohrozujúce zdravotné komplikácie.
Novinky Podvodníci útočia na skupinu Slovákov
Podvodníci útočia na skupinu Slovákov. Zdroj: Shutterstock.com/BELL KA PANG, Pressmaster
BitmarketsFreedum fighter mobil

Diabetológovia na Slovensku zaznamenávajú znepokojujúci trend. Na sociálnych sieťach sa v poslednom období masívne šíria reklamy na údajne revolučný glukomer, ktorý má merať hladinu cukru v krvi bez potreby odberu vzorky. Odborníci varujú – ide o nebezpečný podvod, ktorý môže mať fatálne následky, píše portál tvnoviny.sk.

“Pacienti prichádzajú do ambulancie s tým, že už nepotrebujú predpis na testovacie prúžky, pretože si idú zaobstarať bezkontaktný glukomer,” opisuje situáciu diabetológ MUDr. Jozef Polko. “Musím ich však upozorniť, že takáto technológia jednoducho neexistuje.”

Podvod, ktorý nedáva zmysel

Podvodníci využívajú sofistikovaný marketing na sociálnych sieťach, kde cielene oslovujú diabetikov. Propagovaný prístroj nápadne pripomína bežný oxymeter na meranie okysličenia krvi, no sľubuje technologicky nemožné – meranie glykémie bez odberu krvi.

Problém nespočíva len v tom, že podvodníci oberajú dôverčivých pacientov o peniaze. “Oveľa závažnejšie je ohrozenie zdravia pacientov,” zdôrazňuje MUDr. Polko. Ak by prístroj zobrazoval nesprávne hodnoty, môže to viesť k život ohrozujúcim stavom.

Pavol, dlhoročný diabetik, potvrdzuje riziká:

“Ak by niekto na základe nesprávnych údajov upravoval dávkovanie inzulínu, môže sa dostať do hypoglykemickej kómy, ktorá predstavuje priame ohrozenie života.”

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Overovanie pravosti

Redakcia sa pokúsila kontaktovať údajného predajcu zariadenia, ale uvedené telefónne číslo bolo nefunkčné. MUDr. Polko dokonca kontaktoval výrobcu, ktorého logo bolo na podvodnom produkte zneužité. “Oficiálne mi potvrdili, že takéto zariadenie vôbec nevyrábajú,” uvádza lekár.

V súčasnosti existujú len dva spoľahlivé spôsoby merania glykémie – klasický glukomer vyžadujúci vpich do prsta a kontinuálny monitoring pomocou podkožnej sondy. “Používam systém kontinuálneho monitorovania, ktorý je prepojený s mojím smartfónom a každé tri minúty mi poskytuje aktuálne údaje o hladine cukru v krvi,” vysvetľuje Pavol.

Odborníci preto vyzývajú diabetikov k maximálnej opatrnosti. Nedôverujte reklamám na sociálnych sieťach a vždy konzultujte zmeny v monitorovaní cukru so svojím lekárom,” apeluje MUDr. Polko. Zároveň upozorňuje, že používanie neoverených zariadení môže mať tragické následky.

Diabetici by mali zostať pri osvedčených a certifikovaných metódach merania glykémie a akékoľvek pochybné ponuky ihneď konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom. Len tak môžu predísť zdravotným komplikáciám a finančným stratám.

 

txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.