Podvodníci skúšajú ďalší trik: Na toto si dávajte v lete veľký pozor

  • Opäť sa rozmáhajú podvody s predajom falošných vstupeniek.
  • Národný bezpečnostný úrad varuje pred neoficiálnym predajom.
  • Zločinci používajú čoraz rafinovanejšie triky na nalákanie obetí.
Off topic Podvodníci predávajú falošné vstupenky
Podvodníci predávajú falošné vstupenky. Zdroj: shutterstock.com/EugeneEdge
Etoro krypto PCCoinfactory mobil baner

Podvodníci sa s príchodom letných festivalov opäť aktivizujú a zamerali sa na predaj falošných vstupeniek. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) pred týmito praktikami varuje prostredníctvom oficiálneho príspevku Ministerstva vnútra SR.

Leto je tradične sezónou koncertov a festivalov, no spolu s nimi prichádza aj zvýšené riziko podvodov. Neoficiálny predaj vstupeniek cez sociálne siete, inzertné portály či falošné webstránky sa stáva čoraz rafinovanejším.

Ako podvodníci lákajú svoje obete

Zločinci používajú niekoľko osvedčených trikov na nalákanie kupujúcich. Vytvárajú dojem výhodnej ponuky – ponúkajú nižšiu cenu, tvrdia, že ide o „posledné kusy” alebo sľubujú osobné odovzdanie lístka.

Veľmi často žiadajú len zálohu, aby pôsobili dôveryhodnejšie. Podľa NBÚ využívajú techniky sociálneho inžinierstva, ktorými vytvárajú pocit naliehavosti, časovej tiesne alebo výnimočnosti ponuky.

Online podvody so vstupenkami

Obzvlášť nebezpečné sú podvodné weby, ktoré kopírujú vzhľad oficiálnych predajných stránok. Rozdiel je len v mierne pozmenenej URL adrese – namiesto .sk použijú .com alebo vložia jedno písmeno navyše.

Podvodníci sa neštítia ani osobného stretnutia

Ešte alarmujúcejšie je, že sa zločinci neštítia ani osobného stretnutia s kupujúcimi. Na tomto stretnutí odovzdajú lístok s falošným alebo viacnásobne použitým QR kódom. NBÚ upozorňuje, že niekedy predajú ten istý lístok viacerým ľuďom.

Táto praktika je obzvlášť zákerná, pretože kupujúci získa fyzický lístok, čo v ňom vyvolá pocit bezpečia. Podvod sa odhalí až pri vstupe na podujatie, kde sa ukáže, že QR kód je neplatný alebo už bol použitý.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako sa účinne chrániť

Ministerstvo vnútra odporúča nakupovať výhradne cez oficiálne predajné kanály. Pri nákupe online musíte skontrolovať URL adresu stránky – overený predajca má HTTPS, bezpečnostný certifikát a profesionálny dizajn.

Nikdy neplaťte zálohy neznámym osobám a NIKDY neposielajte peniaze cez rýchle prevody alebo neoverené platobné aplikácie. Ak kupujete lístok z druhej ruky, overte si pravosť QR kódu a žiadajte dôkaz o pôvode vstupenky.

Aplikácie si sťahujte len z oficiálnych obchodov ako App Store alebo Google Play. Tieto jednoduché opatrenia môžu ušetriť nielen peniaze, ale aj rozčarovanie z nevydareného festivalu.

txbeToro mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.