- V roku 2024 na Slovensku zaniklo obrovské množstvo firiem.
- Živnostníci to hromadne vzdávajú. Skončilo ich najviac za posledných 12 rokov.
- Podnikatelia nezvládajú náročné ekonomické prostredie.
Živnostníci aj firmy to majú na Slovensku ťažké
Tento bezprecedentný vývoj naznačuje hlbšie štrukturálne zmeny v slovenskej ekonomike. Pre budúcnosť podnikateľského prostredia bude kľúčové, ako sa štát postaví k podpore malého a stredného podnikania a či dokáže vytvoriť priaznivejšie podmienky pre začínajúcich podnikateľov.
Podnikateľom aktuálne hádže polená pod nohy balíček konsolidačných opatrení, ktorý prijala vláda. Nová transakčná daň núti aj malých živnostníkov k tomu, aby si založili podnikateľský účet. Následne budú všetky ich prevody podliehať dani z finančných transakcií.
Za prevody budú podnikatelia platiť daň vo výške 0,4 % z prevádzanej sumy, maximálne 40 eur za jednu transakciu. Pri výbere hotovosti je sadzba dane vo výške 0,8 % z vybratej sumy a za platby kartou budú podnikatelia platiť 2 eurá.
Firmy zasa zmáha povinnosť platiť minimálnu daň, takzvané daňové licencie. Aj spoločnosti, ktoré nevygenerovali zisk, alebo dokonca dosiahli stratu, musia odviesť daň v minimálnej výške 340 eur. Vláda očakáva, že povinná minimálna daň prinesie do štátneho rozpočtu viac než milión eur ročne.
Odborníci upozorňujú, že tento trend môže mať dlhodobé následky na ekonomiku krajiny a zamestnanosť. Situácia si vyžaduje systémové riešenia a prehodnotenie aktuálneho nastavenia podnikateľského prostredia na Slovensku.