Podnikatelia už stihli zaplatiť pokutu 39 850 eur. Veľký lov finančnej správy sa ešte len rozbehne

  • Spojili sme sa s hovorcom finančnej správy.
  • Vysvetlil nám, na čo si Slováci majú dávať pozor.
Ekonomika Kontroly finančnej správy
Kontroly finančnej správy. Zdroj: shutterstock.com/RossHelen
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Letná sezóna sa rozbehla na plné obrátky. Prichádza s ňou aj zvýšená aktivita finančnej správy v oblasti kontrol podnikateľov. Od 10. júla 2024 odštartovala akcia Horúce leto 3, zameraná na správnu evidenciu tržieb a používanie elektronických registračných pokladní.

Tento rok sa kontrolné orgány sústredia na zvýšenie povedomia o dôležitosti vydávania a žiadania pokladničných dokladov.

Oslovili sme hovorcu finančnej správy Daniela Súkupa. Ten nám objasnil, prečo akciu spustili práve v letných mesiacoch.

Kontroly sa konajú počas celého leta, najmä v mesiacoch júl a august, na hudobných festivaloch, jarmokoch a iných spoločensko-kultúrnych podujatiach, v rekreačných strediskách a na miestach s vysokou turistickou návštevnosťou, ako sú bary, reštaurácie, sezónne prevádzky a kúpaliská. Kontroly budú pokračovať aj mimo turistickej sezóny.

Lov finančnej správy odštartoval vo veľkom

Od 1. do 14. júla finančná správa v rámci akcie vykonala 345 kontrolných nákupov. Porušenie zákona zistila v 158 prípadoch, čo predstavuje 45,80 % z celkového počtu kontrolných nákupov. Kontrolóri uložili pokuty v celkovej sume 39 850 eur.

Takýto výsledok ukazuje, že podnikatelia majú stále tendenciu obchádzať svoje povinnosti.

Akékoľvek výhovorky pri nedodržiavaní zákona, samozrejme, nepomáhajú.

Iniciatíva má nielen kontrolný, ale aj preventívny charakter. Informovanie verejnosti prostredníctvom letákov „Radšej osveta ako pokuta” má pomôcť zvýšiť povedomie o dôležitosti evidencie tržieb.

Čo ak si niekto nedá povedať?

Súkup pre Kryptomagazín vysvetlil, ako finančná správa rieši opakované porušenia. „Daňový alebo colný úrad pri prvom opakovanom zistení porušenia podľa zákona uloží pokutu. Tieto opatrenia sú nevyhnutné na zabezpečenie dodržiavania povinností.

Dlhodobý trend v evidovaní tržieb podľa neho nevyzerá priaznivo, čo potvrdzujú aj zverejnené údaje na webe finančnej správy. „Dlhodobý trend evidovania tržieb v systéme e-kasa zverejňujeme na našom webe,” dodal.

Ako to riešiť?

Občania môžu výrazne pomôcť tým, že budú požadovať pokladničné doklady pri každom nákupe.

Benefitom pre používateľov aplikácie e-peňaženka je, že doklad, ktorý občania overia, majú uložený elektronicky priamo v aplikácii a môžu ho použiť na účely reklamácie.

Najväčšou výzvou pre finančnú správu je motivovať podnikateľov k dobrovoľnému plneniu povinností a zvýšiť povedomie občanov o dôležitosti požadovania pokladničných dokladov.

Súkup zdôrazňuje:

Záleží mi na tejto krajine, preto si vždy vypýtam pokladničný doklad. Pýtať si pokladničný doklad nie je hanba, hanba je, keď vám ho niekto nedá, aj keď ste zaplatili.

Letná kontrolná akcia Horúce leto 3 pokračuje s jasným cieľom – zabezpečiť spravodlivé podmienky pre poctivých podnikateľov a ochranu spotrebiteľov. Finančná správa vyzýva občanov, aby si pýtali pokladničné doklady a nahlasovali prípadné porušenia. Spoločne tým prispejeme k spravodlivému podnikateľskému prostrediu.

Ak občania zistia nevydanie, resp. vydávanie neúplných alebo falošných pokladničných dokladov, môžu to ohlásiť na email [email protected].

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pozor na podvodné SMS

Posledné mesiace zaznamenali výrazný nárast prípadov, keď sa neznámi páchatelia vydávajú za oficiálne inštitúcie, aby oklamali nič netušiacich daňovníkov. Tentokrát sa zamerali na mobilné telefóny, kam posielajú SMS správy s falošnými informáciami o vrátení dane.

Vaša daň bola schválená na vrátenie vo výške 100 eur. Pre získanie peňazí, vyplňte, prosím, svoje bankové údaje na priloženom odkaze.

Takéto správy môžu vyzerať vierohodne, avšak sú len pascou, ktorá má za cieľ získať prístup k vašim finančným údajom.

Finančná správa dôrazne upozorňuje občanov, aby na takéto správy nereagovali. Akékoľvek požiadavky na zadanie bankových údajov cez neoverené odkazy sú vždy podozrivé. Inštitúcia nikdy nežiada občanov o poskytnutie citlivých informácií takýmto spôsobom. Finančná správa komunikuje s občanmi oficiálnymi kanálmi – nie prostredníctvom nevyžiadaných SMS správ.

Podfukári vedia, ako na to

Podvodníci využívajú rôzne metódy, aby získali prístup k vašim peniazom. Často sa pokúšajú vyvolať pocit naliehavosti alebo atraktívnu ponuku, aby vás prinútili konať bez premýšľania.

Dôležité je zachovať si chladnú hlavu a skontrolovať pravosť každej správy, ktorú dostanete. Ak máte akékoľvek pochybnosti, kontaktujte priamo finančnú správu alebo inú relevantnú inštitúciu.

Pamätajte, že vaša finančná bezpečnosť je na prvom mieste. Nedajte šancu podvodníkom a pri zdieľaní svojich osobných a finančných údajov buďte opatrní. Ak narazíte na podozrivú správu, okamžite ju nahláste príslušným úradom. Vaša ostražitosť môže zachrániť nielen vaše peniaze, ale aj peniaze vašich blízkych.

Okazio PCtxb
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.