- Štát očakáva, že nová daň prinesie do štátneho rozpočtu dodatočných 102 miliónov eur ročne.
- Odborníci upozorňujú, že zavedenie minimálnej dane môže mať aj negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie.
- Koho každého sa táto daň týka?
Odborníci upozorňujú, že zavedenie minimálnej dane môže mať aj negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie. „Je potrebné si uvedomiť, že nie každá firma, ktorá nevykazuje zisk, sa snaží vyhnúť daniam. Niektoré odvetvia majú prirodzene nižšie marže alebo prechádzajú ťažkým obdobím,” dodáva Sirotka.
Nová daňová povinnosť sa dotkne približne 200-tisíc spoločností s ručením obmedzeným, ktoré v súčasnosti pôsobia na Slovensku. Daňová správa priznáva, že doteraz nemala kapacity na dôkladnú kontrolu všetkých subjektov, a preto sa rozhodla pre plošné riešenie formou minimálnej dane.
Povinnosť pribudne aj živnostníkom
V rámci nového konsolidačného balíčka, ktorý vláda predstavila ešte v septembri 2024, prichádza významná zmena pre slovenských živnostníkov. Od 1. apríla 2025 budú musieť povinne využívať podnikateľský účet na svoje obchodné transakcie, píše portál Finreport.
„Hlavným cieľom tohto opatrenia je jasné oddelenie súkromných a podnikateľských financií,” vysvetľuje Ministerstvo financií SR. Doteraz bolo používanie podnikateľského účtu pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) dobrovoľné.
Zavedenie povinných podnikateľských účtov súvisí aj s pripravovanou daňou z finančných transakcií, ktorá má vstúpiť do platnosti v rovnakom termíne. Pre živnostníkov je pritom pozitívnou správou, že väčšina slovenských bánk ponúka možnosť založenia podnikateľského účtu bez poplatkov.
Toto opatrenie je súčasťou širšieho balíka konsolidačných krokov, ktorými sa vláda snaží znížiť deficit verejných financií. Podnikatelia tak budú dostatok času na to, aby sa na túto zmenu pripravili a zriadili si príslušný účet, ak ho ešte nemajú.