Podnikatelia, pozor: Nezabudnite na nové daňové povinnosti, vyhnite sa pokute

  • Od apríla 2025 platí pre podnikateľov nová povinnosť.
  • Každý účet používaný na podnikateľské účely musí byť nahlásený.
  • Nesplnenie tejto povinnosti môže znamenať komplikácie a zbytočné pokuty.
Ekonomika Podnikatelia na Slovensku majú nové povinnosti
Podnikatelia na Slovensku majú nové povinnosti. Zdroj: shutterstock.com/Andrei Kuzmik, ChatGPT
Okazio PCCoinfactory mobil baner

Podnikatelia na Slovensku čelia od apríla 2025 novej výzve – povinnosti nahlásiť transakčný účet v banke. Táto novinka sa týka každého, kto podniká a prijíma alebo odosiela platby spojené s podnikateľskou činnosťou.

Čo to znamená v praxi? Od každej podnikateľskej transakcie sa automaticky strhne nová daň z finančných operácií. Aby podnikatelia predišli komplikáciám a sankciám, je nevyhnutné, aby túto povinnosť splnili správne a načas. 

Podnikatelia a ich nové povinnosti

Podľa nových pravidiel musia podnikatelia, ktorí využívajú bankové účty na podnikateľské aktivity, nahlásiť tieto účty ako transakčné priamo banke. Táto povinnosť platila aj predtým, ale len pre platiteľov DPH. Od apríla sa rozšírila na všetkých, ktorí podnikajú. Ak podnikateľ používa viacero účtov, musí nahlásiť každý jeden z nich. Ide tak o tuzemské, ako aj zahraničné účty.

Finančná správa uvádza:

Ak si daňovník nezriadi transakčný účet, alebo nemá už zriadený platobný účet a nesplní si oznamovaciu povinnosť voči platiteľovi dane, platiteľ dane nebude vedieť odlíšiť finančnú transakciu nesúvisiacu s podnikaním od takej finančnej transakcie, ktorá je predmetom dane z finančných transakcií. V takomto prípade sa daňovník stáva zároveň aj platiteľom dane a je povinný si daň sám vypočítať, podať oznámenie správcovi dane a daň zaplatiť.

Pre podnikateľov to znamená, že aj účty, ktoré doteraz neboli považované za transakčné, musia byť nahlásené. Banky následne z týchto účtov budú automaticky strhávať transakčnú daň z každej podnikateľskej platby.

Výška transakčnej dane

Výška dane je stanovená na 0,4 % z hodnoty transakcie, maximálne však 40 eur. Pri výbere hotovosti je daň vyššia – 0,8 % z hodnoty výberu, pričom v tomto prípade nie je stanovený maximálny limit.

Ako správne podnikatelia nahlásia bankový účet?

Podnikatelia majú možnosť nahlásiť svoje transakčné účty priamo v banke, kde majú účet vedený. Banka je zodpovedná za správnosť údajov a aj za odvod transakčnej dane. Je dôležité, aby podnikatelia nahlásili všetky účty, ktoré využívajú na podnikateľské účely – od príjmu platieb za tovary a služby až po úhradu faktúr, lízingov či nájomného.

Na tieto účty sa vzťahujú pravidlá aj pre medzinárodné transakcie. Každý podnikateľský účet, ktorý je využívaný aj v zahraničí, musí byť nahlásený ako transakčný. To zahŕňa aj účty vedené u zahraničných poskytovateľov platobných služieb, ktoré neboli oznámené slovenským finančným inštitúciám.

Transakčná daň ťaží podnikateľov

Transakčná daň ťaží podnikateľov. Zdroj: shutterstock.com/Liga Gabrane/Roman Samborskyi

Čo sa z transakčného účtu platí?

Podnikatelia by mali z transakčného účtu hradiť všetky platby súvisiace s podnikaním – faktúry, nájom, lízing, paušály, výplaty zamestnancov a ďalšie výdavky. Z každého prevodu sa automaticky odpočíta transakčná daň. Výnimkou sú platby do Štátnej pokladnice, ako sú dane, odvody do Sociálnej poisťovne a zdravotné poistenie. Tieto transakcie sú od dane oslobodené. Druhou výnimkou sú prevody na vlastný osobný účet v tej istej banke.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Prečo je to dôležité?

Nesplnenie tejto povinnosti môže podnikateľom spôsobiť nemalé problémy vrátane sankcií a obmedzení v podnikateľskej činnosti. Banky totiž automaticky kontrolujú, či sú účty nahlásené správne. Preto by mal každý podnikateľ, ktorý využíva účet na podnikanie, preveriť, či je všetko v poriadku.

txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.