- Podnájom v Lisabone a Istanbule stojí viac než celý mesačný plat.
- V Ženeve a Zürichu ostáva obyvateľom najviac peňazí po zaplatení nájmu.
- Podnájom vo veľkomestách ako Londýn, Madrid či Rím zhltne vyše 60 % bežnej výplaty.
Podnájom je čoraz väčšou záťažou pre peňaženky Európanov. Podľa analýzy magazínu Euronews môže nájomné v niektorých mestách presiahnuť celú mesačnú mzdu. Analytici porovnávali čisté príjmy s nákladmi na jednoizbové byty v centre v 28 európskych mestách. Výsledok? Niektoré destinácie sú pre priemerného človeka prakticky nedostupné.
Podnájom v Európe: kde plat nestačí ani na jednoizbový byt
V Lisabone dosahuje pomer nájmu k platu až 116 %, čo znamená, že nájom zhltne viac, než človek zarobí. Podobne je na tom Istanbul, kde pomer dosahuje 102 %. To znamená, že ľudia musia hľadať ďalší príjem alebo bývať mimo centra.
Veľmi drahé sú aj ďalšie známe mestá: Londýn (75 %), Madrid (74 %), Barcelona (74 %), Miláno (71 %) či Rím (65 %). Viac než polovicu výplaty zaberá bývanie tiež v Dublinu, Aténach, Varšave, Prahe a Budapešti.
Na opačnej strane rebríčka stojí Ženeva, kde sa na nájom minie iba 29 % platu, čo je najmenej v Európe. Nasledujú Luxemburg a Frankfurt (34 %), Zürich a Helsinki (35 %) a Viedeň (38 %). Tieto mestá majú síce vysoké nájomné, ale ešte vyššie mzdy.
Podľa dát zostáva obyvateľovi po zaplatení nájmu v Ženeve až 5 174 eur a v Zürichu 4 638 eur mesačne. V Luxemburgu je to 3 725 eur, čo výrazne kontrastuje s Lisabonom, kde ľuďom po nájme chýba –202 eur.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Situácia na Slovensku
Analýza od Euronews sa síce nedotkla slovenských miest, no napriek tomu ju môžeme zhodnotiť na základe dostupných štatistík. Podnájom v prvom štvrťroku 2025 vo väčšine slovenských miest rástol len mierne alebo dokonca zaznamenal pokles. Podľa údajov realitného portálu Nehnuteľnosti.sk rástli ceny prenájmov v tomto meste naprieč všetkými typmi bytov, pričom najvýraznejší skok zaznamenali trojizbové byty.
Prenajímatelia a nájomcovia sa snažia nájsť rovnováhu medzi cenou a dostupnosťou. Trh tak naznačuje postupné ukľudnenie po predchádzajúcom období prudkých rastov, uviedla správa Trend.
Podľa údajov NBS je najdrahšie bývanie na Slovensku v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 3 486 eur/m², čo výrazne prevyšuje slovenský priemer 2 700 eur/m². Nasleduje Košický kraj s cenou 2 349 eur/m², pričom tempo rastu cien v Košiciach predbehlo aj Bratislavu. Najlacnejšie bývanie je v Nitrianskom kraji, kde sa priemerná cena pohybuje len na úrovni 1 389 eur/m².
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: