Podnájom v Európe: V ktorých mestách nestačí ani mesačný plat?

  • Podnájom v Lisabone a Istanbule stojí viac než celý mesačný plat.
  • V Ženeve a Zürichu ostáva obyvateľom najviac peňazí po zaplatení nájmu.
  • Podnájom vo veľkomestách ako Londýn, Madrid či Rím zhltne vyše 60 % bežnej výplaty.
Novinky Podnájom v Európe výrazne rastie
Podnájom v Európe výrazne rastie. Zdroj: shutterstock.com/Rose Marinelli
Best Wallet PCtxb

Podnájom je čoraz väčšou záťažou pre peňaženky Európanov. Podľa analýzy magazínu Euronews môže nájomné v niektorých mestách presiahnuť celú mesačnú mzdu. Analytici porovnávali čisté príjmy s nákladmi na jednoizbové byty v centre v 28 európskych mestách. Výsledok? Niektoré destinácie sú pre priemerného človeka prakticky nedostupné.

Podnájom v Európe: kde plat nestačí ani na jednoizbový byt

V Lisabone dosahuje pomer nájmu k platu až 116 %, čo znamená, že nájom zhltne viac, než človek zarobí. Podobne je na tom Istanbul, kde pomer dosahuje 102 %. To znamená, že ľudia musia hľadať ďalší príjem alebo bývať mimo centra.

Veľmi drahé sú aj ďalšie známe mestá: Londýn (75 %), Madrid (74 %), Barcelona (74 %), Miláno (71 %) či Rím (65 %). Viac než polovicu výplaty zaberá bývanie tiež v Dublinu, Aténach, Varšave, Prahe a Budapešti.

Pomer ceny nájmu ku platu v najdrahších mestách

Pomer ceny nájmu ku platu v najdrahších mestách. Zdroj: euronews.com

Na opačnej strane rebríčka stojí Ženeva, kde sa na nájom minie iba 29 % platu, čo je najmenej v Európe. Nasledujú Luxemburg a Frankfurt (34 %), Zürich a Helsinki (35 %) a Viedeň (38 %). Tieto mestá majú síce vysoké nájomné, ale ešte vyššie mzdy.

Koľko by vám ostalo po zaplatení nájmu?

Podľa dát zostáva obyvateľovi po zaplatení nájmu v Ženeve5 174 eur a v Zürichu 4 638 eur mesačne. V Luxemburgu je to 3 725 eur, čo výrazne kontrastuje s Lisabonom, kde ľuďom po nájme chýba –202 eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Situácia na Slovensku

Analýza od Euronews sa síce nedotkla slovenských miest, no napriek tomu ju môžeme zhodnotiť na základe dostupných štatistík. Podnájom v prvom štvrťroku 2025 vo väčšine slovenských miest rástol len mierne alebo dokonca zaznamenal pokles. Podľa údajov realitného portálu Nehnuteľnosti.sk rástli ceny prenájmov v tomto meste naprieč všetkými typmi bytov, pričom najvýraznejší skok zaznamenali trojizbové byty.

Prenajímatelia a nájomcovia sa snažia nájsť rovnováhu medzi cenou a dostupnosťou. Trh tak naznačuje postupné ukľudnenie po predchádzajúcom období prudkých rastov, uviedla správa Trend.

Rast cien nehnuteľností na SR podľa krajov

Rast cien nehnuteľností na SR podľa krajov. Zdroj: nbs.sk

Ceny nehnuteľností na SR

Podľa údajov NBS je najdrahšie bývanie na Slovensku v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 3 486 eur/m², čo výrazne prevyšuje slovenský priemer 2 700 eur/m². Nasleduje Košický kraj s cenou 2 349 eur/m², pričom tempo rastu cien v Košiciach predbehlo aj Bratislavu. Najlacnejšie bývanie je v Nitrianskom kraji, kde sa priemerná cena pohybuje len na úrovni 1 389 eur/m².

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Coinfactory PC banerBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.