Poctivosť slovenských vodičov kontrolujú tajné zariadenia. Nemajú šancu všimnúť si ich

  • Drony dokážu často zdokumentovať priestupky aj v ťažko prístupnom teréne.
  • Polícia ich má niekoľko, konkrétne číslo však neprezradí.
Off topic Poctivosť slovenských vodičov kontrolujú tajné zariadenia
Poctivosť slovenských vodičov kontrolujú tajné zariadenia. Zdroj: Shutterstock.com/TadeasH
BITmarkets BITmarkets

Odhaľujú priestupky a udeľujú pokuty. Policajti monitorujú vodičov pomocou skrytých zariadení, ktoré nie sú bežnými radarmi. Drony dokážu často zdokumentovať priestupky aj v ťažko prístupnom teréne.

Slovenská polícia ich pravidelne nasadzuje do akcií, avšak odmieta zverejniť ďalšie detaily, napríklad koľko takýchto zariadení vlastní. Informuje o tom portál Topspeed.sk.

Kedy polícia využíva drony?

V mnohých prípadoch sa drony do vzduchu dostávajú, keď ide o náročný a rizikový terén. Môžu to byť napríklad zákruty so zlou viditeľnosťou, no aj úseky v horskom prostredí s prevýšením.

Drony sú pri slovenskej polícii veľmi obľúbené, pretože ich používa napríklad na to, aby kontrolovala cestnú premávku a pokutovala vodičov, ktorí porušujú predpisy. Tieto zariadenia so sebou prinášajú niečo, čo sa mnohým vodičom nepáči. Počas jazdy autom sú totiž viditeľné len minimálne.

Policajti tak majú nad vodičmi istú výhodu, čo si naozaj uvedomujú. Už v minulosti totiž polícia na sociálnej sieti uviedla, že ide o hliadku, ktorú si vodič prakticky nemôže všimnúť.

Vďaka dronom má polícia prístup k dokumentácii situácie, kedy vodič napríklad nesprávne odbočil aj napriek dopravnej značke. Okrem toho polícia vidí, kedy vodič predbieha ostatné vozidlá cez plnú čiaru.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Počet dronov pozná iba polícia

Nedávnym príkladom nasadenia dronov je mestská časť Oškerda v Kysuckom Novom Meste, kde kontrolovali zákaz tranzitu. „Vodiči sa prejazdom týmto úsekom snažia vyhnúť čakaniu v kolóne na ceste I/11 v smere Žilina – Kysucké Nové Mesto. Dopravné značenie zákazu tranzitu bolo v tejto mestskej časti umiestnené s cieľom ukľudniť dopravu,” vysvetlila polícia.

Chcete vedieť, koľko dronov má slovenská polícia k dispozícii? Verejnosť sa to nedozvie. „Konkrétny počet bezpilotných prostriedkov momentálne nemôžeme zverejniť z taktických a legislatívnych dôvodov, pretože niektoré podliehajú stupňu utajenia. V budúcnosti však plánujeme ich počet zvyšovať vzhľadom na pravidelné využitie v službe,” uviedol policajný zbor.

Isté je len to, že dronov bude pri slovenských cestách čoraz viac.

V Nemecku vodičov trestajú nové radary

Inovatívne radarové zariadenia dokážu s potrebnou presnosťou monitorovať a pokutovať čoraz viac zakázaných činností, nielen prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti.

V Nemecku vzbudzujú pozornosť nové high-tech radary, ktoré spoľahlivo zachytia vodičov používajúcich smartfóny počas jazdy. Nepozornosť za volantom, často spôsobená práve mobilnými telefónmi, patrí medzi časté príčiny smrteľných nehôd v Európe.

Policajné zbory v zahraničí čoraz viac využívajú moderné technológie na zlepšenie nepriaznivých štatistík. Významnú úlohu v tom zohráva umelá inteligencia, ktorá zažíva v posledných rokoch veľký rozmach.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Topspeed.skTAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.