Pochybná minulosť kryptomeny Đash

Novinky pochybná minulosť kryptomeny Đash
pochybná minulosť kryptomeny Đash, zdroj: shutterstock.com/Autor: DG FotoStock
Okazio PCAnycoin mobil banner

Dash je so súčasnou kapitalizáciou presahujúcou osem miliárd dolárov jednou z najväčších kryptomien na svete. V rebríčku na stránke coinmarketcap.com sa nachádza na desiatom mieste. Málokto však vie o pochybnej minulosti tejto kryptomeny a o tom, ako veľmi centralizovaná v skutočnosti je.

Aby sme pochopili, čo sa vlastne deje a akú veľkú kontrolu nad mincami a ťažobou má tvorca Evan Duffield, musíme sa pozrieť úplne na začiatok.

Xcoin a kontroverzná “rýchloťažba”

Dash vznikol 18 januára (leden) 2014 a v tej dobe bol ešte známy bod menom Xcoin. Šlo v podstate o fork Litecoinu s nulovou pridanou hodnotou. Súčasťou softvéru však bol chybný výpočet odmien za vyťažené bloky.

Evan Duffield sa bál, že jeho coin nebude nikto ťažiť a preto systém navrhol tak, aby sa odmeny za ťažbu zvýšili, ak klesne celkový hashrate siete. V skratke, čím menej minerov, tým viac mincí. Navyše, 10% vyťažených coinov vždy putuje na peňaženku Dash Foundation.

Tento výpočet však zo začiatku nefungoval a za prvé dva dni sa vyťažili takmer dva milióny coinov. Je dôležité poznamenať, že v tej dobe Xcoin ťažil v podstate iba jeho zakladateľ a zopár jeho kamarátov.

Tento bug bol relatívne rýchlo odstránený, ale čo z toho, keď Evan vlastnil dva z maximálneho počtu 81 miliónov minci? Navyše, ak by bol seriózny, zrušil by projekt (aj tak v podstate ťažil sám) a začal by odznova so správnym algoritmom a všetko by bolo v poriadku.

Na wikipédii je napísané:

Evan navrhol reštart, ale komunita s tým absolútne nesúhlasila. Ani navrhovaný airdrop všetkých coinov sa nestretol s veľkým nadšením.

Nuž, niet sa čomu diviť. “Komunita” okolo Xcoinu v tej dobe pozostávala z malého počtu ľudí a v podstate všetci si naťažili vcelku slušné sumy. Pamätajme, Xcoin bol v tej dobe veľmi nezaujímavý a vedel o ňom iba málokto.

Táto veta na wikipédii je zavádzajúca a legitimizuje prvé dva dni histórie Dashu. Dva dni, ktoré dali tvorcom absolútnu kontrolu nad väčšinou existujúcich mincí. Tento problém sa s Dashom ťahá až dodnes.

DarkCoin – anonymná kryptomena

Plánom Xcoinu bolo vytvoriť anonymnú kryptomenu. Xcoin síce neponúkal žiadnu pridanú hodnotu, no to sa po niekoľkých mesiacoch vývoja zmenilo. Postupne sa začali pridávať nové funkcie a Xcoin dostal nové meno – DarkCoin.

Toto meno malo symbolizovať anonymnú povahu celého projektu. S DarkCoinom prišla druhá vrstva fungujúca nad hlavným proof-of-work blockchainom. Jej funkciou bolo poskytnúť anonymné transakcie. Celý proces funguje podobne, ako pri kryptomene Monero. Privátne transakcie sa zmixujú a pozorovateľ nie je schopný určiť odkiaľ alebo kam DarkCoiny putujú. Neskôr bola pridaná možnosť instantných transakcií. Podobne bude jedného dňa fungovať aj Lightning Network nad BTC a LTC, resp. Raiden Network nad Ethereum blockchainom.

Táto druhá vrstva funguje na proof-of-stake konsenzus algoritme. Ak na nej chcete ťažiť, musíte vytvoriť masternode. V podstate poskytnete nejaký (oproti proof-of-work strojom pomerne malý) výpočtový výkon a za správnosť overených transakcií ručíte 1000 Dash (vtedy DarkCoin) mincami. Pri súčasnej cene vás teda jeden masternode stojí približne milión eur.

Druhá vrstva je dôležitou súčasťou systému. Odmeny za ťažbu sa teda delia na tri časti.

  • 45% minerom, ktorí ťažia bloky – proof-of-work
  • 45% vlastníkom Masternodov, ktorí overujú a mixujú transakcie – proof-of-stake
  • 10% na peňaženku Dash Foundation
  • V krajine Mordor, kde tieň vládne zlom

Jednou z ďalších zmien bolo aj obmedzenie tvorby nových mincí. Podľa wikipédie za to môže, opäť, tlak komunity. Z 81 miliónov sa rázom stalo maximálne 21 miliónov s tým, že podľa odhadov bude reálne na svete existovať maximálne 17-18 miliónov mincí (kvôli výpočtu odmien závislému na výkone siete).

Dash a Evan Duffin

Disclaimer: Nasledujúca časť textu už nie sú iba holé fakty. Ide však o názor, ktorý je v krypto-komunitách po celom svete veľmi populárny a pracuje s informáciami, ktoré sme práve spomenuli. Berte teda nasledujúce riadky s nadhľadom. Budeme radi, ak sa tentokrát vyhneme absurdným obvineniam z manipulácie multi-miliardového trhu.

V tomto článku (bohužiaľ je zatiaľ iba v angličtine) nájdete iný pohľad na kontroverzný instamine.

Nakoniec sa udial tretí rebranding a z DarkCoinu sa stal Dash (digital cash). Poďme si teda zhrnúť, čo vieme o Evanovi Duffinovi a jeho zásobe Dash mincí:

  • Počas prvých dní vyťažil väčšinu z necelých dvoch miliónov mincí a komunita nesúhlasila s tým, aby ich rozdal, resp. projekt reštartoval. V tej dobe šlo o 2,5% všetkých coinov.
  • Následne sa maximálne počet coinov znížil na štvrtinu. Evan teda vlastní minimálne 10% všetkých mincí. Momentálne na svete existuje 7,8 miliónov Dash => 25% všetkých mincí je v Evanovom vrecku.
  • Evan Duffin však určite s miningom neprestal a v skorých dňoch Xcoinu si aj po úprave výpočty odmeny vyťažil pekný balík.
  • Po vzniku druhej vrstvy a Masternodov sa začalo vo veľkom stakovať. Evan Duffin v tej dobe vďaka počiatočnej kontroverzii a 10% výpalnému pre Dash Foundation vlastnil väčšinu coinov a vytvoril obrovské množstvo masternodov.

Denne vznikne 2500 Dash mincí. Dash Foundation automaticky dostane 10%. Dalších (odhadom) 30% si odkusne vďaka masternodom. Ten, kto má najviac mincí vlastní väčšinu masternodov a bola by blbosť nechať mince ležať, keď sa vám môžu neustále zhodnocovať.

V podstate teda môžeme predpokladať, že až 40-50% všetkých mincí vlastní Dash Foundation. Samozrejme, že časť coinov bola minutá na vývoj a marketing. 40-50% je však celkom opatrný odhad.

To je celkom nebezpečné. Ak má jedna entita tak veľký podiel, môže bez väčších problémov manipulovať s jej cenou. Dash preto nepovažujeme za vhodnú kryptomenu na dlhodobú investíciu. Na špekulovanie je však ideálna.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na facebooku, nech vám neunikne naše krypto spravodajstvo. O kryptomene Dash môžete diskutovať v tejto sekcii na fóre.

Zdroje:
quora.com
wikipedia.com
bitcointalk.org
steemit.com
Common sense

Kvakomat PC bannertxb