Počet krajín, ktoré zakazujú či regulujú kryptomeny, sa za posledné roky zdvojnásobil!

Novinky Kryptomeny vo svete politiky
Kryptomeny vo svete politiky,zdroj: www.shutterstock.com/CKA
BitmarketsBitmarkets

Celkový počet krajín s absolútnym zákazom alebo prísnymi obmedzeniami kryptomien sa za posledné tri roky viac ako zdvojnásobil a zatiaľ existuje len málo príznakov, že by sa tento trend zastavoval.

Rok 2021 bol veľmi dobrým rokom pre odvetvie kryptomien. Avšak to sa týka výkonnosti trhu a populárnosti medzi „bežnými ľuďmi”. Na druhej strane, počet jurisdikcií zakazujúcich kryptomeny sa od roku 2018 nezastavuje!

Mohlo by ťa zaujímať: Vitalik Buterin sa vrátil k svojim predikciám z roku 2013 – predpovedal aj vznik DeFi

Kryptomeny dostali stop od štátu vo viac ako 40 krajinách

Správa z Kongresovej knižnice (LOC) popisuje deväť jurisdikcií, ktoré uplatnili absolútny zákaz kryptomien a 42 prišlo s implicitným zákazom. Takýchto krajín v roku 2018 bolo menej ako 20. LOC je výskumná knižnica senátu Spojených štátov amerických, ktorá pôsobí taktiež ako národná knižnica tejto krajiny.

V kontexte správy LOC absolútny zákaz znamená, že akékoľvek „transakcie alebo držanie kryptomien je trestný čin”, zatiaľ čo implicitný zákaz nedovoľuje kryptoburzám, bankám a iným finančným inštitúciám „obchodovať s kryptomenami alebo ponúkať služby jednotlivcom či podnikom zaoberajúcim sa kryptomenami.”

Medzi deväť jurisdikcií s absolútnym zákazom patrí Egypt, Irak, Katar, Omán, Maroko, Alžírsko, Tunisko, Bangladéš a Čína. Najväčší rozruch spôsobil čínsky zákaz v roku 2021.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Bude to ešte dlhá a náročná cesta

Dramatický nárast krajín, ktoré zakazujú alebo regulujú kryptomeny posledné roky, momentálne nevykazuje známky spomalenia. Je však pravdou, že niekoľko vlád v súčasnosti už prehodnocuje svoje možnosti a status kryptomien. Okrem jurisdikcií s kryptografickým zákazom, viac ako 100 už aplikovalo zákony proti praniu špinavých peňazí a boju proti financovaniu terorizmu (AML/CFT), kde sa kryptomeny či iné digitálne aktíva nepochybne spomínajú.

Okrem spomínaných digitálnych aktív, aj ťažba býva veľkým problémom pre mnohé krajiny. Napríklad v Európe to je také Švédsko či Nórsko. Švédska agentúra na ochranu životného prostredia vyzvala na zákaz ťažby pomocou metódy proof of work z dôvodu energetických požiadaviek a environmentálnych nákladov na udržiavanie sietí v prevádzke.

Veľa sa takisto poslednú dobu hovorí o druhej najľudnatejšej krajine planéty, o Indii. Tamojšia vláda vyvolala medzi ľuďmi menšiu paniku, keď zákonodarcovia v minulom roku verejne uvažovali o úplnom zákaze kryptomien. Výsledkom nebol zákaz, ale tlak na reguláciu kryptomen. Avšak úplný zákaz stále nie je vylúčený.

Čítaj ďalej: Polkadot analýza – cena formuje potenciálny reverzný pattern

txbtxb

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

5

Ďalšia automobilka avizuje veľké prepúšťanie. Jej autá zrazu takmer nikto nechce

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?