- Po tom, čo obsluha zlodejov prichytí pri krádeži a zastaví, povedia, že kradnú, lebo môžu.
- Minister spravodlivosti odmieta, že krádeže majú spojenie so zmenou Trestného kódexu.
Podľa opozície sú častejšie krádeže spojené so zmenou trestných zákonov. Pre zlodejov je totiž lákavé posunutie hranice škody, podľa ktorej sa posudzuje, či pri krádeži išlo o trestný čin alebo len o priestupok s miernejším trestom.
Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková poukázala na to, že za 700 eurovú krádež nemôže byť pokuta vo výške 300 eur. Podľa nej ide o výsmech. Chce teda prísť s návrhom, aby išlo o pokutu aspoň 1 000 eur.
Poslankyňa za progresívne Slovensko Zuzana Števulová zas uvádza, že navrhujú pokutu aspoň 1 400 eur. Ide o dvojnásobok najvyššej hodnoty, kedy ide ešte o priestupok.
Zvýšený nárast krádeží eviduje aj obchodný reťazec Billa Slovensko. Z pultov mizne predovšetkým drahší tovar, a to vo väčších množstvách, uvádza portál tvnoviny.sk.
„Na stretnutiach v regiónoch sa nám mnohí starostovia sťažovali, že po prijatí novely Trestného zákona došlo k výraznému nárastu drobnej kriminality,” uviedla opozičná poslankyňa Veronika Remišová.
Podľa jej slov správy dokazujú, že po tom, čo došlo k zvýšeniu hranice minimálnej škody, ktoré drobné krádeže posunulo na úroveň priestupkov, sa týmito aktivitami zlodejov nechcú zaoberať ani policajti.
„Hovoria nám, že ľudia sa neštítia kradnúť ani priamo pred nimi, neštítia sa ani opakovane kradnúť,” tvrdí s tým, že hlava rezortu spravodlivosti klamala, keď tvrdila, že opakované krádeže sa postihujú ako trestné činy.