Počas pandémie COVID-19 sa výrazne zvýšila kriminalita na internete – Pozor na tieto podvody!

Novinky Pozor na internetové podvody
Pozor na internetové podvody. Zdroj: shutterstock.com/Sander van der Werf
BitmarketsWallstreetpepe ICO mobil baner

Na začiatku tohto roka asi málokto z nás očakával, že koronavírus tvrdo zasiahne celý svet. Počas prvého mesiaca, kedy sa nakazilo približne 1 000 ľudí sa dalo len s veľmi malou pravdepodobnosťou očakávať, že vírus sa rozšíri do celého sveta.

Za každú cenu chceli zarobiť

Čína vždy v minulosti podobné vírusy, ako napríklad SARS a MARS zvládla zlikvidovať do niekoľkých týždňov. Po roku už neevidovali žiadny aktívny prípad nákazy. Koronavírus sa ale vymkol spod kontroly a spôsobil masívne karanténe opatrenia. Ľudia museli zostať doma, a dokonca veľká časť populácie planéty prišla o prácu.

Vysoká nezamestnanosť výrazne zvýšila kriminalitu na internete. Obrovské množstvo podvodníkov chcelo za každú cenu zarobiť na nevedomosti používateľov internetu. Kriminalita počas pandémie sa takmer zdvojnásobila. Najčastejšie vznikli podivné projekty, ktoré žiadali od vás, aby ste zainvestovali a oni vám za istú dobu pošlú dvojnásobok. Samozrejme, investície sa vrátili buď len zlomku investorom, aby to vyzeralo na prvý pohľad ako dôveryhodné, alebo už nikto svoje peniaze nevidel a podvodník na tom nádherne zbohatol.

Možno ťa bude zaujímať: VIDEO ANALÝZA – FED ide nakupovať korporátne dlhopisy + Mince so zápalnou šnúrou

Pozor na podvodné ICO a cloud mining!

Okrem podvodných investičných fondov s magickými ziskami sa výrazne zvýšilo množstvo scam projektov na krypto scéne. Firmy lákali na investovanie do cloud miningu, alebo do ICO. Po niekoľkých týždňoch ale investori s veľkým žiaľom zistili, že stránka daného projektu už nefunguje a k svojim peniazom sa nikdy nedostanú.

Upozornenie! Odporúčame zvážiť každé svoje rozhodnutie niekam investovať. Každý fond musí mať legálne licencie od centrálnych bank. Pokiaľ daný projekt nie je schopný verejne uviesť ani meno spoločnosti, tak je jasné, že ide o podvod. Preto odporúčame vždy si pred vložením peňazí do internetového projektu overiť všetky informácie o projekte a zakladateľoch!

Prečítaj si: FED – Najväčší podvod v histórii – Súkromná firma s výhradným právom tlačiť doláre

Okrádali aj cez podivné mining programy a malvéry

Na internete sa od začiatku roka výrazne zvýšil počet škodlivých programov, ktoré si môžete stiahnuť do vášho PC alebo mobilného zariadenia. Obvykle ide na prvý pohľad o vyzerajúce legit programy. Napríklad softvér na sťahovanie hudby z YouTube. Za programom sa ale skrýva vírus, ktorý najčastejšie nainštaluje do vášho počítača škodlivý mining softvér, ktorý ťaží BTC a znižuje výkon vášho zariadenia.

Rovnako je potrebné si poriadne overiť, čo inštalujete do svojho počítača. Sťahujte z internetu iba programy z oficiálnych stránok. Napríklad amazon.com alebo brave.com.

Prečítajte si aj:

Ďalší zúfalý krok Fedu – Bude priamo nakupovať akcie amerických spoločností!

Okazio PCtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.