Po povodniach vám štát so všetkými škodami nepomôže. Ako ochrániť stavby pred extrémnym počasím?

  • Extrémy počasia neohrozujú len domy, ale aj vedľajšie stavby - garáže, záhradné domčeky či prístrešky.
  • Odolnosť stavieb voči počasiu je investícia do budúcnosti.
  • Dôležitým krokom je aj príprava existujúcej stavby na zimu.
Novinky Po povodniach vám štát so všetkými škodami nepomôže
Po povodniach vám štát so všetkými škodami nepomôže. Zdroj: Shutterstock.com/Power studio, Gardeon
Kvakomat PC bannerSolaxy mobil banner

Odstraňovanie škôd na majetku po ničivých septembrových povodniach potrvá Slovákom mesiace. Poisťovne odhadujú, že sa škody vyšplhajú až do výšky 15 miliónov eur. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny preto včera spustilo program sociálnej pomoci pre najviac zasiahnuté oblasti.

Jednotlivci postihnutí povodňami môžu požiadať štát o dotáciu vo výške 1 500 € aj opakovane. Financie sa však môžu použiť len na opravu či nákup zariadení nevyhnutných pre zabezpečenie základných životných potrieb či obnovu bývania. Pomoc sa netýka pozemku, záhrady či priľahlých stavieb. 

Dá sa vôbec chrániť?

Extrémy počasia neohrozujú len domy, ale aj vedľajšie stavbygaráže, záhradné domčeky či prístrešky a majetok v nich uskladnený. Ako sa prispôsobiť týmto novým podmienkam, ak plánujeme stavbu garáže či záhradného domčeka? Dajú sa vôbec pred výzvami v podobe ničivej vody, vetra, vysokých teplôt a očakávaným extrémnym mrazom existujúce stavby na dvore ochrániť?

Pri plánovaní vedľajších stavieb rozhoduje región v ktorom bývate

Jednotlivec nedokáže zabrániť vyliatiu vodných tokov ani tomu, aby mu voda nezaliala dvor. Riešením sa tak podľa odborníkov stáva správne nakonfigurovaná stavba postavená na dobrom základe. S rastúcim výskytom extrémnych poveternostných udalostí sa stavby musia čoraz viac prispôsobovať miestnym podmienkam.

Či už staviate záhradný domček pri rieke, v obci pod kopcom alebo v otvorenom priestore vystavenom silným vetrom, každý región vyžaduje iný prístup. Jedným z hlavných faktorov odolnosti záhradných stavieb je výber správnych materiálov. A vyzerá to tak, že na drevo či plast pri týchto stavbách môžeme vďaka zmene klímy postupne úplne zabudnúť.

Hovorí sa, že plast je večný materiál, no vonkajšie podmienky ho neraz nútia meniť tvar. A to je v prípade vedľajších stavieb a záhradných domčekov zásadný problém. Plast sa totiž neraz začne krútiť či ohýbať. Nestály je aj jeho povrch a farba.

Otáznou je aj jeho stabilita s ktorou nemá vietor obyčajne žiaden problém, je preto nutné zvážiť ukotvenie, ale aj nosnosť strechy, ktorá by nápor snehu nemusela prežiť. Voda zase spôsobuje, že sa ho neraz zmocnia plesne či iné neplechy a tak nie je určite vhodný v oblastiach s hroziacimi povodňami. 

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Drevený domček je živý organizmus, múry vodu nezastavia

Ani drevené a plechové stavby nedokážu extrémom počasia odolávať tak dobre ako oceľové. Murované stavby sú odolné, ale na rozdiel od oceľových sú nasiakavé a ničivá voda môže preniknúť aj do interiéru.

Drevo, navyše, starne a hoci ho môžete prebrúsiť či natrieť olejovými emulziami pre zvýšenie odolnosti voči škodcom, vode a slnku, zvýšená starostlivosť odradí nejedného majiteľa najmä ak pri extrémnom počasí napriek starostlivosti hrozí vlhkosť a rozpad materiálu. Ako najlepšia voľba sa vzhľadom k aktuálnej klimatickej kríze preto javia nízko-údržbové moderné riešenia v podobe montovaných plechových stavieb, ktoré po rokoch používania vďaka kvalitnej omietke vôbec natierať nemusíte a ich montovanie trvá jeden deň.

V porovnaní s murovanou stavbou je v montovanej stavbe, ktorá je zaizolovaná, aj počas zimných mesiacov približne rovnaká teplota. Pri porovnaní s plechovým riešením zase dosiahnete príjemnú vnútornú teplotu aj v zime. Tento typ stavieb je, navyše, podľa odborníkov ideálny aj pre extrémne poveternostné podmienky. Naozaj však postačia iba oceľové steny alebo je potrebné začať od podlahy a dodržať konkrétne odporúčania k inštalácii?

„Ak dnes plánujete stavbu garáže či záhradného domčeka,  odporúčame zvoliť vyvýšené základy, ktoré minimalizujú riziko prieniku vody do stavby. Je tiež dôležité zaistiť efektívny drenážny systém okolo stavby a použiť hydroizoláciu, prípadne asfaltový pás, ktoré zabránia nasiaknutiu vlhkosti,” poradil Rastislav Matuška, technik zo spoločnosti GARDEON.

Na rozdiel od drevených stavieb odolávajú oceľové montované záhradné domy extrémom počasia aj záplavám tým, že oceľová konštrukcia je pevná, a zároveň pružná, oceľové panely nehnijú a nedeformujú.

Vysoko kvalitná povrchová úprava zabraňuje korózii. Stabilita stavby a vysoká odolnosť voči poveternostným podmienkam sa dá dosiahnuť použitím natĺkacích rozperných kotiev do betónu. „Veľa však závisí od toho, ako je pripravený podklad. V prípade montovanej stavby je najvhodnejším riešením betónová platňa hrubá aspoň 22 cm, aby sa dala stavba pevne ukotviť,” spresnil R. Matuška.

Ako pripraviť vedľajšie stavby na chladnejšie mesiace? 

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.