- Ak ste v Chorvátsku, dajte si pozor.
- Na plážach číhajú malé tvory, ktoré vám vedia spôsobiť bolestivé muky.
- Čo robiť a čo nerobiť, ak sa stanete ich obeťou?
Jadranské more, známe svojou krištáľovo čistou vodou a nádhernými plážami, čelí aj tento rok tradičnému návalu dovolenkárov. A nielen tých.
Pri chorvátskych brehoch sa podľa miestneho Dnevnika objavili kompasové medúzy, ktoré spôsobujú bolestivé popáleniny. Ako sa vyrovnať s touto situáciou a na čo si dávať pozor?
V Chorvátsku „vyčíňajú” nebezpečné medúzy
Kompasové medúzy sa teraz vyskytujú v plytkých vodách neďaleko Cresu. Zaznamenaných tu bolo niekoľko desiatok jedincov. Tieto medúzy, ktorých klobúk dosahuje priemer až 30 centimetrov a chápadlá dĺžku jedného metra, majú na sebe pŕhľavé bunky.
Pri kontakte s ľudskou pokožkou spôsobujú lokálne popáleniny. Biologička Milvana Arko Pijevac pre chorvátsky denník vysvetľuje, že ich výskyt v severnejších oblastiach spôsobuje zvyšujúca sa teplota mora.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Pri kúpaní v Kvarnerskom zálive si však miestni obyvatelia zatiaľ zachovávajú pokoj.
Ak sa s medúzou stretnete, Senka Kajčić, riaditeľka HMS PGŽ, radí okamžite vyjsť z vody a miesto kontaktu opláchnuť morskou vodou.
Týmto spôsobom odstránime zvyšky pŕhľavých buniek a znížime absorpciu jedu.
Ak sa objavia príznaky ako ťažkosti s dýchaním, závraty či nevoľnosť, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.
A čo nerobiť?
- Netrieť postihnuté miesto: Trenie postihnutého miesta môže spôsobiť, že sa pŕhľavé bunky (nematocysty) roztrhnú a uvoľnia viac jedu do pokožky.
- Nepoužívať sladkú vodu: Oplachovanie sladkou vodou môže aktivovať zostávajúce pŕhľavé bunky, čím sa popálenie zhorší. Na opláchnutie postihnutého miesta použite radšej morskú vodu.
- Nepoužívať alkohol alebo amoniak: Alkohol a amoniak môžu spôsobiť uvoľnenie ďalšieho jedu z nematocystov, čo môže zhoršiť popálenie.
- Neaplikovať ľad priamo na pokožku: Priame použitie ľadu na pokožku môže spôsobiť ďalšie poškodenie kože.
- Neodstraňovať chápadlá rukami: Ak máte na pokožke zvyšky chápadiel, nepokúšajte sa ich odstrániť rukami, pretože sa môžete popáliť na ďalších častiach tela. Použite pinzetu alebo iný nástroj a robte to opatrne.
Dodržiavaním týchto pokynov môžete minimalizovať následky popálenia medúzou a urýchliť proces hojenia.
S popáleninami majú na plážach bohaté skúsenosti
„Často sa stretávame s popáleninami od vlasuliek či moruzgiev. Najdôležitejšie je zostať pokojný, nepanikáriť a privolať záchranára, ktorý odstráni chápadlá a miesto dezinfikuje,” hovorí záchranár Josip Štefanić.
Tie sa prvýkrát objavili pri Komiži v roku 2020. Dnes sa rozšírili na takmer polovicu ostrova Vis a pokrývajú morské dno až do hĺbky 15 metrov.
„Táto invázna riasa potláča pôvodné druhy rias a považujeme ju za jednu z najinvazívnejších v našom podmorskom svete,” upozorňuje Ante Žuljević z Inštitútu pre oceánografiu a rybárstvo v Splite.
Napriek týmto výzvam Jadranské more oficiálne uznali za najčistejšie v Európe. Európska komisia a Európska agentúra pre životné prostredie potvrdili túto informáciu.