Plánujete prerábku či kúpu auta? Veľká slovenská banka porovnala, ktorá možnosť financovania je najvýhodnejšia

  • Ak už máte nejaké úvery či pôžičky, ktoré sa časom stali nevýhodné, riešením môže byť refinancovanie.
  • Aj keď máte dostatok vlastných úspor, nie vždy je najlepším riešením minúť ich všetky naraz.
  • Pri rekonštrukcii bytu či domu máte v zásade tri možnosti financovania.
Ekonomika Plánujete prerábku či kúpu auta
Plánujete prerábku či kúpu auta? Zdroj: Shutterstock.com/Visual Legacy, Studio Romantic
Memex PC bannerBitmarkets

Kúpa auta, rekonštrukcia bytu či domu alebo iné finančne náročné situácie dokážu poriadne zatriasť rodinným rozpočtom. Nie každý má pritom našetrených niekoľko tisíc eur, ktoré by mohol okamžite použiť. Odborníci však varujú – aj keď máte dostatok vlastných úspor, nie vždy je najlepším riešením minúť ich všetky naraz.

„Pri plánovaní väčších výdavkov by ste mali myslieť na to, že aj po ich zaplatení by vám mala zostať finančná rezerva. Tá by mala pokryť náklady vašej domácnosti minimálne na šesť mesiacov,” upozorňujú finanční experti z Tatra banky. V opačnom prípade sa môžete dostať do problémov pri neočakávaných výdavkoch.

Ako postupovať pri rekonštrukcii nehnuteľnosti?

Pri rekonštrukcii bytu či domu máte v zásade tri možnosti financovania – vlastné úspory, bezúčelový úver alebo hypotéku. Kým bezúčelový úver je vhodný najmä pre menšie prerábky do 15-tisíc eur, hypotéka sa oplatí pri väčších rekonštrukciách. Výhodou bezúčelového úveru je rýchle vybavenie a fakt, že nemusíte dokladovať, ako ste peniaze minuli. Peniaze môžete mať na účte už do desiatich minút.

Pri hypotéke síce získate výhodnejší úrok, ale musíte počítať s dodatočnými nákladmi na znalecký posudok či zápis do katastra. Zaujímavou alternatívou je americká hypotéka, pri ktorej síce ručíte nehnuteľnosťou, ale peniaze môžete použiť na čokoľvek bez dokladovania.

Pri kúpe auta sa okrem úspor a bezúčelového úveru ponúka aj možnosť lízingu. Ten sa oplatí najmä vtedy, ak máte jasno v tom, aké auto chcete, a disponujete aspoň 30 až 40 percentami z jeho ceny.

„Nevýhodou lízingu je nutnosť uzatvoriť havarijné poistenie a počítať musíte aj so spracovateľským poplatkom,” vysvetľujú odborníci. Navyše, auto až do splatenia nie je vaše a prípadný prevod vlastníctva je administratívne náročný.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kedy si zvoliť bezúčelový úver?

Späť
Strana 1/2Ďalej
Freedum fighters PCFlockers mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.