Pitná voda bude pre skupinu Slovákov drahšia. Pozrite sa, kto si priplatí a o koľko

  • Ceny sa zvýšia v prípade viacerých služieb.
  • Môže za to výrazné zvýšenie prevádzkových nákladov.
Ekonomika Pitná voda bude pre skupinu Slovákov drahšia
Pitná voda bude pre skupinu Slovákov drahšia. Zdroj: Shutterstock.com/Zigres, SvitlanaRo
BitmarketsMemex mobil banner

V utorok 6. augusta Východoslovenská vodárenská spoločnosť zvýšila ceny za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom. Okrem toho sa zvýšia aj ceny za odvádzanie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou. Upozorňuje na to portál Teraz.sk.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť ozrejmila, že zvýšenie výdavkov pre priemernú trojčlennú rodinu bude predstavovať 25,47 eura za rok s DPH pri spotrebe vody 34 kubických metrov (m3) na osobu ročne.

A čo čistenie odpadovej vody?

Čo sa týka odvádzania a čistenia odpadovej vody, pri úradom schválenej cene bude zvýšenie predstavovať 15,31 eura ročne s DPH pre rovnakú priemernú trojčlennú rodinu.

Odberatelia budú po novom platiť za výrobu a dodávku pitnej vody cez verejný vodovod 2,1275 eura s DPH za m3. Predtým to bolo 1,8777 eura. Cena za odvedenie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou sa zvýšila na 1,6706 eura za m3 z predchádzajúcich 1,5205 eura.

Zdražila tiež distribúcia pitnej vody cez verejný vodovod pre obecné vodárenské spoločnosti, kde pôvodná cena 1,0327 eura za m3 stúpla na 1,1701 eura.

Vodárne upozorňujú, že o zmenu cien požiadali kvôli výraznému zvýšeniu prevádzkových nákladov potrebných na zabezpečenie regulovaných činností.

Zvyšovanie cien nás neteší, ale nejde len o našu spoločnosť, týka sa to takmer všetkých odvetví, služieb a komodít.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Privatizácia prístupu k pitnej vode?

Progresívne Slovensko varuje pred hrozbou privatizácie slovenských vodných zdrojov. Poukazuje na analýzu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorá naznačuje možnú privatizáciu vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, píše portál STVR.

Okrem toho, Slovenský vodohospodársky podnik bojuje o prežitie. Hrozí mu zlúčenie s Vodohospodárskou výstavbou.

Ministerstvo životného prostredia však uvádza, že tento krok momentálne nepovažuje za najvhodnejší. Na otázku o možnom prepustení stoviek pracovníkov odpovedá, že personálne záležitosti sú v kompetencii manažmentu.

Predseda NKÚ Ľubomír Andrássy predstavil v Národnej rade SR hodnotiacu správu za minulý rok, v ktorej sa zaoberal aj problémami vodárenských spoločností spravovaných ministerstvom životného prostredia. Okrem päťmiliardového dlhu upozornil aj na riziko ovládnutia vodárenstva rôznymi firmami.

Vo vodárenstve sa dejú zvláštne veci. Môže byť veľmi ľahkým priestorom na to, aby sa tam dostali rôzne záujmové skupiny, budú parazitovať na tom, čo je pre spoločnosť a občanov najdôležitejšie, a to je pitná voda.

Ešte v januári tohto roka NKÚ poukázal na údajnú privatizáciu. Tá má prebiehať prostredníctvom projektu Voda spieva vo Východoslovenskom vodárenskom podniku. Tento projekt ponúka samosprávam výmenu akcií za dlhopisy. Vodárne na východe Slovenska sa voči tomu však ohradili.

Okazio PCFreedum fighter mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.