- Peter Schiff varuje pred katastrofálnymi dôsledkami zníženia úrokových sadzieb.
- Ekonóm predpovedá hlbšiu recesiu, vyššiu infláciu a oslabenie amerického dolára.
- Schiff kritizuje politiku Fedu a varuje pred návratom ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu.
Podľa správy zverejnenej na News Bitcoin, ekonóm a zástanca zlata Peter Schiff nedávno vyjadril vážne obavy ohľadom najnovších krokov Federálneho rezervného systému (Fed). Schiff varuje, že zníženie úrokových sadzieb o 50 bázických bodov povedie k ekonomickej katastrofe.
Varovanie pred recesiou a infláciou
Schiff tvrdí, že zníženie sadzieb nielen nezastaví ochladzovanie ekonomiky a jej vstup do recesie, ale aj zvýši tempo inflácie, čím sa recesia ešte zhorší. Ekonóm zdôrazňuje, že je to koniec hry pre Fed, keďže zníženie sadzieb už poslalo zlato na rekordné maximum nad 2 595 dolárov a americký dolár klesol na 13-ročné minimum voči švajčiarskemu franku.
Ako sme vás informovali, Federálny rezervný systém v septembri 2024 znížil cieľové rozpätie pre sadzbu Fed fondov o obrovských 50 bázických bodov na 4,75 % – 5 %, čo je prvé zníženie od marca 2020. Hoci sa rozhodnutie o znížení sadzieb očakávalo, špekulovalo sa, či centrálna banka by namiesto toho zvolila konzervatívnejšie zníženie o 25 bázických bodov.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Kritika politiky Fedu
Schiff taktiež nedávo varoval, že Fed je na pokraji opakovania svojich minulých politických chýb. Predpovedá, že po znížení úrokových sadzieb bude nasledovať návrat ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu (QE), čo podľa neho povedie k väčšiemu zadlženiu a prudkému nárastu spotrebiteľských cien.
Schiff argumentuje, že tieto opatrenia zničia dolár a znovu rozpútajú infláciu. Vysvetľuje, že hoci klesajúci dolár uľahčí splácanie amerického dlhu, zvýšenie ponuky dolárov presunie obchodné deficity do nákupu aktív namiesto štátnych dlhopisov.
Ekonóm taktiež poukazuje na to, že tieto opatrenia by mohli vyvolať širší ekonomický pokles, čo sa prejaví v klesajúcej hodnote dolára, ktorá by mohla naštartovať výrazné zvýšenie cien komodít a zvýšiť inflačné tlaky v nadchádzajúcich rokoch.
Schiff v širšej ekonomickej analýze zdôrazňuje oslabenú americkú ekonomiku a nepriaznivú finančnú situáciu amerických spotrebiteľov. Varuje, že sme na pokraji úplného ekonomického kolapsu, pokiaľ nezažijeme niečo horšie – nekontrolovateľnú infláciu, keďže Fed tlačí peniaze, aby oddialil nevyhnutné.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: