Peter Schiff: Prichádza najhoršia kríza, skrachuje každá banka

  • Pád ekonomiky USA môže byť horší ako Veľká depresia.
  • Kríza bankového systému je podľa Schiffa nevyhnutná.
  • Kríza ovplyvní aj vysokopríjmové skupiny obyvateľstva.
Ekonomika Banková kríza je údajne na spadnutie
Banková kríza je údajne na spadnutie. Zdroj: shutterstock.com/Lightspring a youtube.com/peterschiff
Coinfactory PC banerBest Wallet mobil

Kríza svetovej ekonomiky je na obzore, tvrdí známy ekonóm a zástanca zlata Peter Schiff. Upozornil, že nesprávne ekonomické rozhodnutia USA pripravujú pôdu pre masívny ekonomický kolaps. Schiff vinu pripisuje najmä clám zavedeným počas vlády Donalda Trumpa, ktoré podľa neho len zhoršili už existujúcu recesiu, uviedla správa News Bitcoin.

Najhoršia kríza v histórii

Schiff varoval, že aktuálne smerujeme k recesii, ktorá bude horšia než Veľká depresia v 30. rokoch. Dodal, že závažnosť situácie bude závisieť od chýb, ktoré sa urobia v priebehu recesie. Ak sa clá nezrušia a vláda nezmení kurz, hrozí masívne zrútenie maloobchodu, vlna bankrotov a masové prepúšťanie.

Hospodárska kríza z roku 1929

Hospodárska kríza z roku 1929. Zdroj: tradingview.com

Veľká depresia z roku 1930

Kríza v rokoch 1929–1930, známa ako Veľká hospodárska kríza, začala krachom burzy v New Yorku. Spôsobila masívnu nezamestnanosť, bankroty bánk a prudký pokles priemyselnej výroby. Globálne ovplyvnila hospodárstva, prehĺbila sociálnu biedu a trvala takmer celé desaťročie.

Nedávno sme vás informovali, že Schiff označil za spúšťač recesie clá, infláciu, vysoké úrokové sadzby a oslabujúci sa dolár. Dokonca vydal pochmúrne varovanie, v ktorom tvrdí, že USA sú na pokraji finančnej katastrofy, ktorá by mohla prekonať aj krízu z roku 2008.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Inflácia a úrokové sadzby spustia bankovú krízu

Najvážnejšie varovanie však smerovalo bankovému sektoru. Schiff vyhlásil:

Každá banka v krajine skrachuje, ak sa recesia spojí s rastúcimi úrokovými sadzbami.

Ďalšou hrozbou je podľa Schiffa masívny odlev kapitálu z amerických finančných aktív. Tento trend zvyšuje úrokové sadzby, čo v kombinácii s rastúcimi cenami môže vyústiť do tzv. inflačnej recesie.

Pád dolárového indexu v roku 2025

Pád dolárového indexu v roku 2025. Zdroj: tradingview.com

Možný pád dolára až o 30 %

Osobitne zdôraznil riziko prudkého poklesu dolára v prípade, že Federálny rezervný systém obnoví kvantitatívne uvoľňovanie. Schiff odhaduje, že dolár by sa mohol prepadnúť o ďalších 20 % až 30 %.

Schiff vysvetlil, že americká ekonomika je silne závislá od dovozu, a ak dôjde k poklesu dostupnosti tovaru, dôsledky budú katastrofálne. Inflácia, ktorá sa kedysi koncentrovala len na Wall Street, teraz zasiahne bežných spotrebiteľov naprieč celým spektrom príjmov.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.