Peter Schiff: Prichádza horšia kríza ako v roku 2008

  • Nové clá narušia obchodné toky a zvýšia infláciu.
  • Oslabennie dolára zhorší účinky ciel na dovozné ceny.
  • Fiškálna politika a zníženie daní môžu problém ešte zhoršiť.
Ekonomika Kríza je údajne na spadnutie
Kríza je údajne na spadnutie. Zdroj: shutterstock.com/Yellow duck a youtube.com/peterschiff
Okazio PCOkazio mobil

Kríza globálneho rozmeru vo finančnom sektore naposledy nastala v roku 2008, ak neberieme do úvahy volatilitu trhov spôsobenú covid pandémiou. Ekonóm a zástanca zlata varuje pred blížiacou sa finančnou katastrofou v USA, ktorá by mohla byť ešte závažnejšia, uviedla správa News Bitcoin.

Ekonomické indikátory, podľa ktorých nastane kríza

Clá, inflácia, vysoké úrokové sadzby a oslabujúci sa dolár sa stretávajú v tom, čo ekonóm Peter Schiff označuje za potenciálny spúšťač finančného kolapsu horšieho než v roku 2008. Schiff vydal pochmúrne varovanie, v ktorom tvrdí, že USA sú na pokraji finančnej katastrofy, ktorá by mohla prekonať krízu z roku 2008.

Pri zdieľaní svojich obáv na sociálnej platforme X Schiff kritizoval vládnych predstaviteľov aj finančné médiá za ignorovanie kľúčových ekonomických ukazovateľov, ktoré podľa neho signalizujú vážne problémy. Prirovnal súčasnú situáciu k obdobiu pred globálnym finančným kolapsom pred viac ako 15 rokmi, pričom tvrdí, že dochádza k rovnakej slepote a chybným krokom.

Varoval, že nové clá narušia obchodné toky a spôsobia reťazovú reakciu inflačných tlakov. Schiff uviedol: „Clá znamenajú, že do krajiny príde menej tovaru a odíde menej dolárov. Viac peňazí naháňajúcich menej tovaru znamená vyššie domáce ceny.”

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Reťazová reakcia ekonomických problémov

Keď dovozné ceny prudko stúpnu, zvýši sa dopyt po domácom tovare, čo povedie k zvýšeniu cien aj týchto produktov. Zároveň nižšie obchodné deficity povedú k tomu, že menej dolárov bude recyklovaných do amerických dlhopisov, čo zvýši dlhodobé úrokové sadzby.

Pád amerických akcií v roku 2008

Pád amerických akcií v roku 2008. Zdroj: tradingview.com

Schiff vysvetlil, že tieto faktory by vážne ovplyvnili spotrebiteľov aj finančné trhy. Rozhodnutia fiškálnej politiky by mohli zhoršiť pokles: Vyššie spotrebiteľské ceny a dlhodobé úrokové sadzby sa spoja a oslabia americkú ekonomiku, čo zvýši veľkosť federálnych rozpočtových deficitov. Zníženie daní pre strednú triedu problém zhorší, pretože nielenže zvýši deficitné výdavky, ale priamo podporí dopyt po zmenšujúcej sa ponuke tovaru.

Ako kríza v USA ovplyvní Európu?

Negatívny vplyv finančného kolapsu v USA na Európu by bol značný. Oslabenie dolára zvýši ceny dovozu, čo spôsobí inflačné tlaky aj v európskych krajinách. Vyššie úrokové sadzby v USA môžu zvýšiť náklady na financovanie európskych dlhov, čo oslabí ekonomický rast a zníži konkurencieschopnosť exportérov.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.