- Bitcoin je dnes pre mnohých ústrednou témou.
- A to nielen pre prívržencov, ale aj pre kritikov.
- Tradičný kritik Bitcoinu Peter Schiff ho prirovnáva k meme kryptomene.
Bitcoin je v centre pozornosti nielen investorov a jeho prívržencov, ale aj jeho kritikov. Peter Schiff, známy kritik Bitcoinu a obhajca zlata ako uchovávateľa hodnoty, opäť vyvolal diskusie svojím najnovším vyjadrením. Bitcoin označil za meme kryptomenu, čím poukázal na jeho volatilitu a údajný nedostatok reálnej hodnoty. Táto provokatívna poznámka sa okamžite stala predmetom sporov medzi krypto nadšencami a skeptikmi, píše portál Cryptopotato.
Bitcoin vo svetle kritiky
Schiff dlhodobo považuje Bitcoin za špekulatívne aktívum, ktoré nemá vnútornú hodnotu. Vo svojich komentároch sa tentokrát sústredil na podobnosti Bitcoinu s tzv. meme kryptomenami:
- Hodnota založená na viere: Schiff tvrdí, že Bitcoin nemá fyzickú formu ani využiteľnosť mimo špekulatívneho trhu. Podobne ako meme mince, aj Bitcoin podľa neho závisí na dôvere investorov.
- Volatilita a špekulácie: Upozornil na výrazné cenové výkyvy Bitcoinu, ktoré prirovnal k nepredvídateľnému správaniu typickému pre meme mince ako Dogecoin či Shiba Inu.
- Nedostatok reálneho využitia: Schiff zdôraznil, že Bitcoin sa v praxi nepoužíva ako mena a nie je univerzálnym platobným nástrojom.
„Bitcoin je len ďalším marketingovým fenoménom,” uviedol Schiff. „Nemá žiadnu reálnu hodnotu a jeho cena je založená na humbuku a očakávaniach.” Peter Schiff kritizuje BTC už dlhšie obdobie. Ak by na začiatku do tejto kryptomeny investoval, mohli jeho investície narásť o desiatky násobkov.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Argumenty proti týmto tvrdeniam
Zástancovia BTC Schiffove vyhlásenia odmietajú a upozorňujú na rozdiely medzi Bitcoinom a meme kryptomenami. Je ich viacero, preto to systematizujeme v ucelenej podobe.
- Unikátne vlastnosti Bitcoinu: Na rozdiel od meme mincí má Bitcoin obmedzené množstvo (21 miliónov jednotiek), čo z neho robí digitálnu alternatívu k uchovávateľom hodnoty, ako je zlato.
- Decentralizácia a bezpečnosť: Bitcoin je založený na robustnej blockchainovej technológii, ktorá poskytuje vysokú úroveň zabezpečenia a transparentnosti.
- Rastúce prijatie: Bitcoin si získava dôveru inštitúcií, ako sú veľké banky a technologické firmy, a je akceptovaný ako platidlo v mnohých krajinách.
Hoci Schiff prirovnáva BTC k meme kryptomenám, jeho argumenty prehliadajú zásadné rozdiely. Meme kryptomeny často vznikajú ako zábavné projekty bez jasného účelu alebo zámeru, pričom ich hodnota je čisto špekulatívna. BTC, na druhej strane, má dlhoročnú históriu a využíva sa nielen ako investícia, ale aj ako nástroj na uchovávanie hodnoty či ochranu pred infláciou.
Remember, Bitcoin is a meme coin.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) January 21, 2025
Schiffove tvrdenia o Bitcoine ako meme kryptomene možno označiť za prehnané a jednostranné. Aj keď má BTC isté špekulatívne vlastnosti a volatilitu, jeho postavenie prvej decentralizovanej digitálnej meny a rastúci význam vo finančnom svete ho odlišujú od meme mincí. Diskusia o jeho skutočnej hodnote však ostáva otvorená, podobne ako budúcnosť samotného kryptotrhu.