- Mnohí penzisti, ktorí pracujú, daňové priznanie podávať nemusia.
- V mnohých prípadoch sa im to však veľmi oplatí, pozrite sa, prečo to tak je.
V prípade, že ste penzista, ktorý poberá dôchodok, a vaše príjmy za rok 2023 neboli vyššie ako 2 461,41 eura, daňové priznanie podávať nemusíte. Ako však uvádza portál Pravda.sk, vyplniť si tlačivo daňového priznania by sa vám predsa len mohlo oplatiť. Oceníte to najmä v prípade, že váš zamestnávateľ vám zrážal z príjmu preddavky na daň.
Fyzická osoba má povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2023, ak dosiahla celkové zdaniteľné príjmy presahujúce 2 461,41 eura, s výnimkou uvedenou v zákone o dani z príjmov, alebo ak má daňovú stratu. Ak ste tak neurobili do konca marca a máte odložené daňové priznanie, musíte ho podať do konca júna.
Ak si totiž daňové priznanie podáte, vznikne vám daňový preplatok. Na základe žiadosti o vrátenie daňového preplatku vám daňový úrad tento preplatok vráti.
Vrátenie daňového preplatku je možné len v prípade, že presahuje 5 eur. Ak je daňový preplatok nižší ako 5 eur, nie je možné ho vrátiť. Možno však požiadať aj o vrátenie daní spätne.
Dodatočné daňové priznanie možno podať do piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať pôvodné daňové priznanie. To znamená, že penzista môže v roku 2024 uplatniť nárok na vrátenie daní za obdobie od roku 2019 do roku 2023.
Osoba, ktorá ide podávať tieto dodatočné daňové priznania, musí myslieť na to, že tak musí urobiť na tlačivách daňových priznaní platných pre príslušné zdaňovacie obdobia. Od dane z príjmov sú oslobodené dôchodkové dávky a dávky rovnakého druhu vyplácané z povinného zahraničného poistenia. Ide napríklad o starobný, predčasný, invalidný, vdovský a vdovecký, sirotský a výsluhový dôchodok.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Daniam sa penzisti niekedy nevyhnú
Ak celoročný hrubý zárobok starobných dôchodcov neprekročí polovicu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka za rok 2023, teda sumu 2 461,41 eura, ide o príjem, ktorý je oslobodený od daní.
Avšak v prípade, že zarobí čo i len o euro viac, daňové priznanie penzista podať jednoducho musí. Zdaniť totiž musí celý svoj zárobok.
Nastať môže aj situácia, že daňový úrad daňovníkovi žiadne dane nevráti. Deje sa to v prípade, ak zamestnanec požiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania daní. Poberateľom penzií sa teda viac oplatí, ak si daňové priznanie podajú na vlastnú päsť.
Ak má penzista nízky dôchodok, do daňového priznania by mal uviesť tiež výšku celoročného dôchodku. Na základe toho im totiž vznikne nárok aspoň na časť nezdaniteľného minima.