- Dôchodky na Slovensku by bez štátnych dotácií dramaticky klesli.
- Sociálna poisťovňa by musela úplne zrušiť 13. dôchodky.
- Štát ročne dopláca na penzie takmer 3 miliardy eur.
Dôchodky na Slovensku by bez peňazí od štátu boli výrazne nižšie. Sociálna poisťovňa by z vlastných zdrojov nedokázala vyplácať trináste dôchodky a bežné dôchodky by musela znížiť v priemere o 15 percent.
Vyplýva to z analýzy bývalého ministra práce a odborníka na dôchodky Jozefa Mihála. Téme sa venoval portál Finsider.
Dôchodky a systém ich financovania
Dôchodkový systém na Slovensku funguje tak, že pracujúci platia odvody, ktoré sa hneď rozdelia medzi dôchodcov. Problém však je, že Sociálna poisťovňa už dlhší čas vypláca na dôchodkoch výrazne viac, než dostane z odvodov.
Ak by to malo naozaj platiť, potom by Sociálna poisťovňa mala na dôchodky vyplatiť presne toľko peňazí, koľko získa na odvodoch od pracujúcich ľudí, zamestnávateľov a od štátu za poistencov štátu,” uviedol Jozef Mihál.
Mihál dodáva, že v roku 2024 mala Sociálna poisťovňa peniaze len na výplatu 10 dôchodkov, ale vyplatila 13.
Dôchodky bez pomoci od štátu – výrazný pokles
Podľa výpočtov odborníka by bez peňazí od štátu boli výdavky na dôchodky nižšie približne o 23 percent. V praxi by to znamenalo úplné zrušenie 13. dôchodkov a zníženie bežných dôchodkov v priemere o 15 percent.
Vlani štát poslal do Sociálnej poisťovne 2,75 miliardy eur. Len na 13. dôchodky sa pritom minulo 823 miliónov eur. Trináste dôchodky pritom Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) viackrát označila za nesystémové riešenie, ktoré ohrozuje finančnú stabilitu všetkých dôchodkov do budúcnosti.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.