- Slováci budú zrejme raňajkovať o niečo drahšie.
- Podľa potravinárov je dôvodom vláda Eduarda Hegera.
Podľa slovenských pekárov môže dôjsť k zvyšovaniu odbytových cien pekárenských, cukrárskych a cestovinárskych výrobkov. Dôvodom nie je len veľký výpadok zamestnancov, no tiež následný tlak na cenu práce.
Ako informuje portál webnoviny.sk Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC), za výpadkom zamestnancov stojí chybná politika vlády Eduarda Hegera. Práve tá totiž zaviedla možnosť, vďaka ktorej môžu Slováci odísť do predčasného dôchodku.
Okrem toho však Lapšanský poukázal na to, že nedostatok zamestnancov je v pekárňach výraznejší ako v iných oblastiach.
„Vzhľadom na kritickú situáciu preto dostávame od členov informácie o zvyšovaní miezd zamestnancov, avšak nových zamestnancov je málo a majú vysokú fluktuáciu. Bez ľudí však žiadne potraviny vyrobiť nie je možné,” uvádza Lapšanský.
Doplnil, že náklady spojené s novým zamestnancom v potravinárskom odvetví zahŕňajú nielen mzdu, ale aj náklady na zaškolenie, lekárske prehliadky či odborné školenia. Okrem toho takmer polovicu nákladov, ktoré zamestnávateľ platí za zamestnanca, tvoria štátne dane a odvody.
Predseda SZPCC tiež zdôraznil, že kompenzácie odvodov potravinárskym a poľnohospodárskym podnikom sa v prvom polroku 2024 pre obštrukcie poslancov v NR SR znížili o viac ako päť miliónov eur oproti pôvodným sľubom, a to len na obdobie piatich mesiacov.
„Je pravdepodobné, že to všetko sa bude odrážať aj na cenách produktov. Pekári sa nechcú uchyľovať k zvyšovaniu cien ich výrobkov, avšak, bohužiaľ, niektorí bývalí zástupcovia štátu sa usilovali o opak. V dôsledku toho budú hlavne obchodné reťazce, ktoré stanovujú ceny na pultoch pre spotrebiteľov, v ťažkom postavení,” upozornil Lapšanský.
Situácia bola neúnosná
V novembri 2023 pekárov potrápila kombinácia mimoriadne zvýšenej práceneschopnosti zamestnancov z dôvodu chrípkovej epidémie a odchodov do predčasného dôchodku.
Podľa portálu webnoviny.sk bolo v hre dokonca aj obmedzenie produkcie vyrábaného sortimentu v predvianočnom a novoročnom období.
Situácia bola taká vážna, že v niektorých pekárňach chýbala z dôvodu choroby až jedna tretina zamestnancov. „Absencia ľudí spôsobuje značné komplikácie v zabezpečovaní produkcie pekárskych a cukrárskych výrobkov,” tvrdil v tom čase Milan Lapšanský.
V pekárňach na Slovensku je zamestnaných viac ako 12,2 tisíca ľudí, čo predstavuje v porovnaní s ostatnými odvetviami domáceho potravinárstva najväčší počet zamestnancov. Vylúčenie pekárov z pandemických pomocí v rokoch 2020 a 2021 malo významný ekonomický dopad, pričom len malá časť z nich bola schopná využiť investičnú výzvu ministerstva pôdohospodárstva na konci roku 2021, ktorá smerovala k vyššej automatizácii výroby.
Mohlo by vás zaujímať: Banky Slovákom blokujú prevody. Niektorým aj bezdôvodne zrušili účet