Päťtisícové lákadlo pre policajtov: Štát ponúka peniaze, ale s háčikom

  • Kritici poukazujú na to, že jednorazové príspevky nemusia byť dlhodobým riešením.
  • Cieľom je vytvoriť legislatívny rámec na prijatie bezodkladných opatrení v oblasti odmeňovania a starostlivosti o príslušníkov bezpečnostných zložiek.
  • Táto suma však nie je bez podmienok a záväzkov.
Ekonomika Päťtisícové lákadlo pre policajtov
Päťtisícové lákadlo pre policajtov. Zdroj: Shutterstock.com/Spitzi-Foto, RomanR
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Pre nováčikov je pripravený takzvaný dočasný náborový príspevok, taktiež vo výške 5 000 eur. Tento príspevok je určený pre tých, ktorí nastúpia do služby od októbra tohto roka do konca roka budúceho. Aj tu platí podmienka zotrvania v službe, tentokrát na obdobie piatich rokov.

Okrem finančných stimulov vláda myslí aj na ďalšie aspekty služby. Od januára budúceho roka sa zvýši príspevok na bývanie z 500 na 700 eur, pričom presná suma bude závisieť od miesta výkonu služby. Toto opatrenie má pomôcť najmä príslušníkom slúžiacim v oblastiach s vysokými nákladmi na bývanie.

Ministerstvá vnútra, spravodlivosti a obrany zároveň pracujú na ďalších návrhoch na zlepšenie podmienok služby. Medzi zvažovanými opatreniami je zavedenie inštitútu rodičovskej dovolenky, zvýšenie počtu dní dovolenky pre vojakov slúžiacich na misiách či bezplatné cestovanie v hromadnej doprave.

Vláda nezabúda ani na hasičov a záchranárov. Plánuje sa obnova zastaralej výpočtovej techniky, budovanie nového autoparku a rekonštrukcia hasičských a policajných staníc. V hre je aj poskytovanie nájomných bytov pre zamestnancov bezpečnostných zložiek.

Tieto ambiciózne plány však vyvolávajú aj otázky. Kritici poukazujú na to, že jednorazové príspevky nemusia byť dlhodobým riešením a môžu predstavovať značnú záťaž pre štátny rozpočet. Iní sa obávajú, že podmienka zotrvania v službe môže viesť k tomu, že v zboroch zostanú aj tí, ktorí by za iných okolností odišli.

Napriek týmto obavám vláda verí, že nové opatrenia pomôžu stabilizovať personálnu situáciu v bezpečnostných zložkách. Či sa tento plán podarí, ukážu až nasledujúce mesiace a roky. Jedno je však isté – bezpečnostné zložky Slovenska prechádzajú významnou transformáciou a štát je ochotný investovať nemalé prostriedky do ich posilnenia a modernizácie.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.