Päťtisícové lákadlo pre policajtov: Štát ponúka peniaze, ale s háčikom

  • Kritici poukazujú na to, že jednorazové príspevky nemusia byť dlhodobým riešením.
  • Cieľom je vytvoriť legislatívny rámec na prijatie bezodkladných opatrení v oblasti odmeňovania a starostlivosti o príslušníkov bezpečnostných zložiek.
  • Táto suma však nie je bez podmienok a záväzkov.
Ekonomika Päťtisícové lákadlo pre policajtov
Päťtisícové lákadlo pre policajtov. Zdroj: Shutterstock.com/Spitzi-Foto, RomanR

V snahe riešiť akútny nedostatok personálu v bezpečnostných zboroch prichádza slovenská vláda s odvážnym, no kontroverzným opatrením.

Od októbra tohto roka môžu policajti a príslušníci ďalších bezpečnostných zložiek požiadať o jednorazový dočasný stabilizačný a náborový príspevok vo výške 5 000 eur. Táto suma však nie je bez podmienok a záväzkov.

Čísla sú kritické

Slovensko v súčasnosti čelí vážnemu problému. V ozbrojených zboroch krajine chýba približne 4 000 vojakov, 3 000 policajtov a 300 príslušníkov väzenskej a justičnej stráže. Tieto alarmujúce čísla prinútili vládu konať rýchlo a razantne. Nové opatrenia majú za cieľ nielen prilákať nových uchádzačov, ale aj udržať tých skúsených. Informuje o tom portál Finsider.sk.

„Cieľom je vytvoriť legislatívny rámec na prijatie bezodkladných opatrení v oblasti odmeňovania a starostlivosti o príslušníkov bezpečnostných zložiek,” uvádza sa v dôvodovej správe zákona. Vláda dúfa, že tieto kroky pomôžu zvrátiť nepriaznivú personálnu situáciu v krátkom časovom horizonte.

Jednorazový stabilizačný príspevok 5 000 eur je určený pre policajtov a ozbrojených príslušníkov Finančnej správy s dlhoročnými skúsenosťami. Podmienkou je, aby ich služobný pomer do konca júna budúceho roka trval aspoň 20 rokov.

Tu však prichádza háčik – príjemcovia príspevku musia následne zotrvať v služobnom pomere ďalšie tri roky. V opačnom prípade budú musieť celý príspevok alebo jeho pomernú časť vrátiť.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Na bonus majú nárok aj noví policajti

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.